Výpis z rejstříku trestů v roce 2023: Kolik zaplatíte a kde ho získat
- Aktuální cena výpisu z rejstříku trestů
- Způsoby podání žádosti o výpis
- Poplatky za různé typy výpisů
- Kde získat výpis z rejstříku trestů
- Doba vyřízení žádosti a platnost výpisu
- Možnosti platby za výpis
- Rozdíl mezi elektronickým a papírovým výpisem
- Potřebné doklady k vyřízení výpisu
- Czech POINT a jeho poplatky
- Výpis pro zaměstnavatele a pracovní účely
Aktuální cena výpisu z rejstříku trestů
Kolik stojí výpis z rejstříku trestů? Asi vás překvapí, že základní poplatek 100 Kč se už roky nemění. Stačí zajít na nejbližší Czech POINT - třeba na poštu nebo městský úřad. A nemusíte se bát, že byste museli mít u sebe hotovost, většinou můžete platit i kartou.
Šetříte čas a rádi všechno vyřizujete z pohodlí domova? Pak vás potěší možnost získat výpis přes Portál občana za pouhých 50 Kč. Je to vlastně jako když si objednáváte něco přes e-shop - párkrát kliknete, zaplatíte online a PDF dokument máte prakticky hned.
Někdy to ale není tak jednoduché - třeba když potřebujete výpis pro práci v zahraničí. To pak musíte počítat s dalšími výdaji. Ověření podpisu vás vyjde na 30 Kč, a pokud potřebujete apostilu, připravte si i několik stovek navíc.
Věděli jste, že v některých případech můžete dostat výpis i zadarmo? Třeba když ho potřebuje soud nebo když jste v tíživé sociální situaci. Jen nezapomeňte doložit potřebné papíry.
Cestujete za prací do zahraničí? Pak se připravte na to, že budete potřebovat překlad výpisu do cizího jazyka. Za překlad jedné stránky dáte 350 až 500 Kč, a protože výpis má obvykle dvě strany, počítejte s částkou kolem tisícovky.
A ještě jedna důležitá věc - výpis nemá zákonem danou platnost, ale většina míst chce vidět dokument maximálně tři měsíce starý. Tak si dobře rozmyslete, kdy o něj požádáte. A určitě si ho dobře schovejte, protože když ho ztratíte, budete muset celý proces (i s placením) absolvovat znovu.
Způsoby podání žádosti o výpis
Jak si zařídit výpis z rejstříku trestů? Je to jednodušší, než si myslíte! Nejrychleji to zvládnete na Czech POINTu, který najdete prakticky na každém rohu - na poště, úřadě nebo třeba v Hospodářské komoře. Stačí přiběhnout s občankou nebo pasem v ruce a za pár minut odcházíte s hotovým výpisem. Žádné papírování, žádné čekání.
Jste spíš typ, co všechno řeší z gauče? Máte-li datovku, není nic jednoduššího. Pár kliků myší a výpis vám přistane přímo do schránky s elektronickým podpisem. Pohodlnější už to být nemůže.
Pro ty, kdo si potrpí na tradiční postupy, tu máme i možnost poslat žádost poštou do Prahy na Rejstřík trestů. Jen nezapomeňte na ověřený podpis a kolek - jasně, zabere to víc času a nějakou tu korunu navíc, ale i tahle cesta vede k cíli.
Moderní doba přináší i moderní řešení přes portál Justice.cz. Máte-li bankovní identitu nebo třeba eObčanku, je to hračka. Vyplníte formulář online a sami si vyberete, jestli chcete výpis elektronicky nebo klasicky do schránky.
A co když jste v cizině? Žádný problém! Stačí zajít na český zastupitelský úřad, ti už budou vědět, co s vámi. Poplatek zaplatíte v místní měně podle aktuálního kurzu, ať jste kdekoli.
Nemůžete si pro výpis zajít osobně? I s tím si poradíme. Stačí někomu důvěryhodnému dát úředně ověřenou plnou moc a může to vyřídit za vás. Hodí se to třeba když ležíte s angínou nebo jste pracovně mimo republiku.
Poplatky za různé typy výpisů
Chcete si vyřídit výpis z rejstříku trestů? Základní poplatek je 100 Kč, což je vlastně docela přijatelná částka za dokument, který občas v životě prostě potřebujeme. Ať už hledáte novou práci nebo vyřizujete jiné důležité záležitosti, výpis seženete snadno na pobočkách Czech POINT - třeba na poště za rohem nebo na městském úřadě.
Moderní doba přináší i možnost vyřídit si výpis z pohodlí domova přes datovou schránku. Zaplatíte stejných 100 Kč a nemusíte nikam chodit - stačí platební karta nebo bankovní převod. A co je super? Elektronická verze má úplně stejnou právní váhu jako ta papírová.
Věděli jste, že v některých případech můžete získat výpis úplně zdarma? Týká se to třeba budoucích adoptivních rodičů nebo pěstounů. Stačí doložit potvrzení od sociálky. Stejně tak nemusí platit ani dobrovolníci s potvrzením od své organizace.
Pozor ale na ztrátu výpisu - bohužel neexistuje žádná sleva na duplikát a budete muset znovu zaplatit celou stovku. Pokud potřebujete výpis v cizím jazyce, připravte si ještě pět stovek až tisícovku navíc za překlad.
Pro firmy platí stejná pravidla jako pro běžné občany. Výpis pro právnické osoby vyřídíte buď online přes datovku, nebo osobně na Czech POINTu. Jen nezapomeňte, že až na pár výjimek (třeba rodiče nezletilých) si pro výpis musíte zajít osobně - plná moc tady nefunguje.
A co když žijete v zahraničí? Není problém - stačí zajít na český zastupitelský úřad. Jen počítejte s tím, že kromě základní stovky zaplatíte ještě konzulární poplatek, který se podle země pohybuje mezi 200 až 500 korunami.
Kde získat výpis z rejstříku trestů
Potřebujete výpis z rejstříku trestů? Zaplatíte za něj 100 Kč a máte hned několik možností, jak ho získat. Nejrychlejší je zajít na Czech POINT - však to znáte, jsou všude kolem nás. Na poště, úřadě nebo u notáře ukážete občanku a za pár minut odcházíte s výpisem v ruce.
Pro všechny, kdo neradi někam běhají, je tu skvělá možnost vyřídit vše z gauče přes Portál občana. Stačí mít bankovní identitu nebo datovku, zaplatit online a výpis máte prakticky hned. Žádné fronty, žádný stres.
Jestli jste z Prahy nebo okolí, můžete zajít přímo na pracoviště Rejstříku trestů v Soudní ulici. Stovku zaplatíte na místě kartou nebo hotově a výpis dostanete okamžitě. Hodí se to hlavně když hoří termíny, znáte to.
Ti, co to mají všude daleko, můžou poslat žádost poštou. Jen nezapomeňte na úředně ověřený podpis a kolek. Počítejte ale s tím, že si pár dní počkáte.
Zajímavost pro státní zaměstnance - když nastupujete do státní správy, výpis za vás vyřídí zaměstnavatel a neplatíte nic. Stejně tak když si ho vyžádá soud.
Pro krajany v zahraničí nebo cizince je připravená možnost vyřízení na českých ambasádách. Cena zůstává stejná - stokoruna nebo její ekvivalent v místní měně.
A ještě praktická rada na závěr - i když výpis teoreticky platí neomezeně, většina institucí chce vidět papír maximálně tři měsíce starý. Radši si to předem ověřte, ať neběháte zbytečně dvakrát.
Doba vyřízení žádosti a platnost výpisu
Potřebujete výpis z rejstříku trestů? Nejrychlejší cesta vede přes Czech POINT, kde vám dokument vytisknou prakticky na počkání. Stačí přijít s občankou, zaplatit poplatek a za pár minut odcházíte s hotovým výpisem v ruce.
Kdo má zřízenou datovou schránku, může si o výpis zažádat z pohodlí domova přes Portál občana. Do druhého dne většinou najdete dokument přímo ve své schránce. Jasně, občas se stane, že systém zrovna stávkuje, ale i tak je to pořád lepší než čekat ve frontě na poště.
Klasická písemná žádost poštou? Připravte se na čekání až dvou týdnů. Dopis musí nejdřív doputovat na Rejstřík trestů, tam ho někdo zpracuje a pak putuje výpis zase zpátky k vám. V dnešní digitální době už tuhle cestu volí málokdo.
Zajímavé je, že výpis z rejstříku trestů vlastně nemá stanovenou dobu platnosti. Je to jako momentka - ukazuje váš trestní životopis přesně v den, kdy byl vystaven. Proto třeba při žádosti o práci často chtějí čerstvý výpis - nikdy nevíte, co se mohlo změnit.
Chystáte se s výpisem do zahraničí? Tam bývají přísnější - většinou chtějí doklad maximálně půl roku starý. A nezapomeňte na apostilu nebo superlegalizaci, bez té vám výpis k ničemu nebude. Radši si předem zjistěte přesné požadavky, ať neběháte zbytečně dvakrát.
Díky modernizaci v roce 2023 je celý systém mnohem svižnější. Datové schránky frčí, Czech POINTy jedou jako po másle. Konečně se zdá, že i státní správa pochopila, že čas jsou peníze.
Možnosti platby za výpis
Potřebujete výpis z rejstříku trestů? Je to jednodušší, než si možná myslíte. Základní poplatek je 100 Kč a zaplatit ho můžete několika způsoby.
Nejrychlejší je zajít na nejbližší poštu nebo obecní úřad s Czech POINTem. Prostě vytáhnete peněženku a zaplatíte na místě - ať už hotově nebo kartou. Za pár minut odcházíte s výpisem v ruce. Žádné čekání, žádné komplikace.
Jste spíš na moderní technologie? Přes Portál občana to zvládnete z pohodlí domova. Platíte online kartou a výpis máte prakticky ihned. Stačí pár kliknutí a je to.
Žijete v zahraničí? I tam se dá výpis zařídit - zajděte na český zastupitelský úřad. Zaplatíte ekvivalent stokoruny v místní měně. Jen si předem zjistěte, jestli berou karty, nebo budete potřebovat hotovost.
Pro firmy, které potřebují výpisy častěji, se vyplatí předplacený účet v systému Czech POINT. Ušetří to spoustu času i papírování.
Máte datovku? Pak můžete platit převodem na účet Rejstříku trestů. Jen nezapomeňte na variabilní symbol - bez něj by to nešlo spárovat.
Senioři nebo lidé s handicapem ocení službu Czech POINT@home. Úředník přijede až k vám domů. Jasně, připlatíte si za výjezd, ale pohodlí někdy stojí za to.
Ať zvolíte jakýkoliv způsob, vždycky dostanete potvrzení o platbě. To si radši schovejte, nikdy nevíte, kdy se bude hodit.
Rozdíl mezi elektronickým a papírovým výpisem
Potřebujete výpis z rejstříku trestů? Máte na výběr ze dvou možností - elektronické za 100 Kč nebo papírové za 200 Kč. A věřte mi, ten rozdíl ve stokoruně už přesvědčil spoustu lidí sáhnout po té elektronické variantě.
Elektronický výpis si můžete pohodlně zařídit z domova přes datovku nebo zajít na Czech POINT. Žádné fronty, žádné čekání - prostě zaplatíte a máte ho hned. A nemusíte se bát, má úplně stejnou právní váhu jako ten papírový.
Jasně, chápu, že někdo má radši ten klasický papírový výpis. Zvlášť třeba naši rodiče nebo prarodiče, co si s počítačem moc netykají. Pro ty je tu možnost zajít osobně na Czech POINT, okresní soud nebo přímo na Rejstřík trestů v Praze. Zabere to víc času, ale když někdo preferuje osobní jednání, proč ne?
Co se týče platnosti, oba výpisy jsou si rovny. Ale uznejte sami - když ten elektronický někam založíte, prostě si ho znovu vytisknete. U papírového? Nová návštěva úřadu a další dvě stovky v tahu.
I v roce 2023 zůstávají ceny stejné. Ta elektronická stovka je fakt dobrá volba - šetříte peníze, čas i stromy. Jen pozor - některé instituce můžou být trochu staromódní a trvat na papíru. Proto se radši předem zeptejte, co přesně potřebujete.
Pro použití v zahraničí nebo když jste cizinec, může být papírová verze praktičtější. Některé země totiž na elektronické dokumenty koukají skrz prsty a budete potřebovat razítko na razítko - tomu se říká superlegalizace nebo apostila.
Potřebné doklady k vyřízení výpisu
Potřebujete výpis z rejstříku trestů a nevíte, co všechno si vzít s sebou? Nejdůležitější je určitě váš občanský průkaz - ten musí být platný a v dobrém stavu. Jestli náhodou občanku nemáte, nevadí - stačí i platný cestovní pas.
Nemusíte se trápit s vyplňováním složitých formulářů. Stačí přijít na Czech POINT nebo na pracoviště rejstříku trestů, kde za vás všechno vyplní tamní pracovník. Nemůžete jít osobně? Žádný problém - může za vás zajít i někdo jiný, jen nezapomeňte připravit úředně ověřenou plnou moc, která není starší než měsíc.
Co se týče peněz, připravte si stokorunu. To je poplatek za výpis v roce 2023. Na většině míst můžete platit kartou, ale radši si vezměte i hotovost - nikdy nevíte, jestli zrovna nebude terminál mimo provoz.
Vyřizujete výpis pro své dítě? Pokud je mladší 15 let, budete kromě svého průkazu potřebovat i jeho rodný list. Teenageři od 15 do 18 let už si mohou výpis zařídit sami, stačí jim k tomu jejich vlastní občanka.
Pro použití v zahraničí budete potřebovat ještě apostilu nebo superlegalizaci - to je takové speciální ověření. Nejdřív si ale vyřiďte běžný výpis a pak se pustíte do dalšího kolečka razítek.
Pamatujte, že všechny doklady musí být originály nebo úředně ověřené kopie. Obyčejná kopie z tiskárny vám nebude stačit. A když máte dokumenty v cizím jazyce, budete potřebovat i jejich úřední překlad do češtiny, který není starší než tři měsíce.
Výpis z rejstříku trestů je jako zrcadlo naší minulosti, které nám ukáže, zda jsme čistí jako padlý sníh, a to vše za pouhých sto korun českých
Radmila Horáčková
Czech POINT a jeho poplatky
Výpis z rejstříku trestů patří mezi nejčastěji využívané služby Czech POINTu, přičemž v roce 2023 zůstává základní poplatek za první stranu na částce 100 Kč. Za každou další stranu výpisu je účtováno 50 Kč, což je důležité zejména v případech, kdy má žadatel obsáhlejší záznam. Tato cena je jednotná pro všechna kontaktní místa Czech POINT napříč Českou republikou, ať už se jedná o pobočky České pošty, obecní úřady nebo notářské kanceláře.
Způsob vyřízení výpisu | Cena v Kč | Doba vyřízení |
---|---|---|
Czech POINT (pošta, obecní úřad) | 100 | na počkání |
Rejstřík trestů Praha - osobně | 100 | na počkání |
Datová schránka | 100 | do 24 hodin |
Při žádosti o výpis z rejstříku trestů je třeba počítat s tím, že platba musí být provedena předem a pouze v hotovosti. Některá pracoviště Czech POINTu, především na větších úřadech, již umožňují také platbu platební kartou, ale není to pravidlem. V případě, že potřebujete výpis z rejstříku trestů pro zaměstnavatele nebo jiné oficiální účely, je dobré vědět, že cena zahrnuje také ověření totožnosti žadatele a úřední ověření vydaného dokumentu.
Czech POINT nabízí kromě výpisu z rejstříku trestů i mnoho dalších služeb, jejichž ceny se v roce 2023 také nemění. Autorizovaná konverze dokumentů stojí 30 Kč za každou započatou stranu, výpis z katastru nemovitostí vyjde na 100 Kč za první stranu a 50 Kč za každou další, stejně jako výpis z obchodního rejstříku. Výpis z živnostenského rejstříku má obdobnou cenovou strukturu.
Je důležité zmínit, že při žádosti o výpis z rejstříku trestů prostřednictvím Czech POINTu není třeba předkládat žádné kolky ani další poplatky nad rámec stanovené ceny. Celý proces je maximálně zjednodušený a výpis je vydán na počkání. Žadatel musí předložit pouze platný doklad totožnosti (občanský průkaz nebo cestovní pas) a v případě cizinců také povolení k pobytu.
Pro získání výpisu není nutné navštívit Czech POINT v místě trvalého bydliště, službu lze využít na kterémkoliv kontaktním místě. To je velkou výhodou zejména pro osoby, které často cestují nebo pracují mimo místo svého bydliště. Systém Czech POINT je propojen s centrální databází rejstříku trestů, což zaručuje aktuálnost a správnost vydávaných informací.
V případě ztráty nebo poškození výpisu je nutné požádat o nový a znovu uhradit stanovený poplatek, neexistuje žádná sleva pro vystavení duplikátu. Proto je důležité s dokumentem zacházet opatrně a případně si pořídit jeho kopii pro vlastní potřebu. Platnost výpisu z rejstříku trestů není časově omezena, ale většina institucí vyžaduje doklad ne starší než 3 měsíce, což je dobré mít na paměti při plánování návštěvy Czech POINTu.
Výpis pro zaměstnavatele a pracovní účely
Při hledání nového zaměstnání je často nutné předložit výpis z rejstříku trestů, který slouží jako doklad o bezúhonnosti. V roce 2023 činí poplatek za standardní výpis z rejstříku trestů 100 Kč. Tento dokument je možné získat několika způsoby, přičemž nejrychlejší je návštěva Czech POINTu, kde vám výpis vydají na počkání. Zaměstnavatelé mají právo tento dokument vyžadovat, zejména pokud to stanoví zákon nebo je to vzhledem k povaze práce opodstatněné.
Pro pracovní účely je důležité vědět, že výpis z rejstříku trestů nesmí být starší než 3 měsíce od data vydání. Pokud potřebujete výpis urgentně, můžete využít služeb Czech POINTu na poště, obecním úřadě nebo notářství. V případě elektronického podání přes Portál veřejné správy zaplatíte také 100 Kč, ale musíte počítat s delší dobou zpracování a nutností vlastnit datovou schránku nebo elektronický podpis.
Zaměstnavatelé by měli brát v úvahu, že nemohou vyžadovat výpis z rejstříku trestů plošně od všech uchazečů o zaměstnání. Požadavek musí být odůvodněný a v souladu s platnou legislativou. Některé profese přímo vyžadují čistý trestní rejstřík ze zákona - například práce ve státní správě, bezpečnostních složkách, školství nebo finančním sektoru.
V případě, že potřebujete výpis pro zahraniční zaměstnavatele, je často nutné dokument úředně přeložit a opatřit apostilou. Tyto dodatečné úkony znamenají další náklady nad rámec základního poplatku 100 Kč. Překlad může stát od 300 do 800 Kč za stranu, apostila pak dalších 100 Kč.
Je důležité zmínit, že v některých případech může zaměstnavatel akceptovat i čestné prohlášení o bezúhonnosti, zejména v počáteční fázi výběrového řízení. Výpis z rejstříku trestů je pak vyžadován až před podpisem pracovní smlouvy. Tento postup šetří čas i peníze uchazečům o zaměstnání.
Pro osoby pracující v citlivých odvětvích, jako je například práce s dětmi nebo v bezpečnostních složkách, může být vyžadován rozšířený výpis z rejstříku trestů. Ten obsahuje podrobnější informace a jeho cena je také 100 Kč. Tento typ výpisu však nelze získat na všech pracovištích Czech POINT, ale pouze na vybraných místech.
V případě zjištění nesrovnalostí nebo chyb ve výpisu je možné požádat o opravu, která je zdarma. Důležité je také vědět, že zaměstnavatel nemá právo si výpis ponechat - může si pouze poznamenat, že byl předložen čistý výpis, případně si udělat jeho kopii se souhlasem uchazeče.
Publikováno: 13. 07. 2025
Kategorie: právo