Třetí řada Cizinky slibuje návrat do Skotska plný zvratů a emocí

Cizinka 3 Řada

Premiéra třetí řady seriálu Cizinka

Třetí řada oblíbeného seriálu Cizinka měla svou premiéru 10. září 2017 na americké televizní stanici Starz. Tato série adaptovala děj třetího románu Diany Gabaldon s názvem Cestovatelka, který sleduje další osudy Claire Randall Fraserové a Jamieho Frasera. Nová řada přinesla celkem třináct epizod plných dramatických zvratů a emotivních momentů, které diváky přenesly do období po bitvě u Cullodenu.

Děj se tentokrát odehrává ve dvou časových rovinách. První část série sleduje Claire v roce 1948, kdy se vrací do své doby a snaží se vyrovnat se ztrátou své velké lásky Jamieho. Společně se svým prvním manželem Frankem vychovává dceru Brianna, která je ve skutečnosti dcerou Jamieho. Paralelně s tím sledujeme osudy Jamieho Frasera v 18. století, který přežil krvavou bitvu u Cullodenu a následně se několik let skrývá před britskými vojáky.

Klíčovým momentem třetí řady je znovushledání Claire a Jamieho po dvaceti letech odloučení. Claire se rozhodne vrátit zpět v čase poté, co s dcerou Briannou objeví historické záznamy dokazující, že Jamie přežil bitvu u Cullodenu. Jejich opětovné setkání v Edinburghu, kde Jamie pracuje jako tiskař pod jménem Alexander Malcolm, patří k nejemotivnějším scénám celé série.

Třetí řada přináší také zcela nové prostředí a postavy. Značná část děje se odehrává na moři a v Karibiku, kam se Claire a Jamie vydávají zachránit mladého Iana, Jamieho synovce, který byl unesen. Během své cesty čelí pirátům, tropickým nemocem a nebezpečným situacím. Významnou roli v této sérii hraje také postava Lorda Johna Greye, bývalého britského vojáka, který má s Jamiem komplikovaný vztah.

Produkce třetí řady byla mimořádně náročná, neboť vyžadovala natáčení na různých lokacích včetně Skotska, Jihoafrické republiky a Kanady. Tvůrci se snažili co nejvěrněji zachytit atmosféru 18. století a historické reálie. Kostýmy a výprava byly opět na špičkové úrovni, za což si seriál vysloužil několik nominací na prestižní televizní ceny.

Diváci i kritici přijali třetí řadu velmi pozitivně, především díky výkonům hlavních představitelů Caitriony Balfe (Claire) a Sama Heughana (Jamie). Jejich chemie na obrazovce zůstala i po dvou sériích stejně přesvědčivá. Série si udržela vysokou sledovanost a upevnila pozici seriálu jako jednoho z nejúspěšnějších titulů stanice Starz. Třetí řada také položila základy pro další pokračování příběhu, které se v následujících sériích přesouvá do amerických kolonií.

Claire a Jamie v koloniální Americe

V třetí řadě seriálu Cizinka sledujeme dramatický příběh Claire a Jamieho Fraserových, kteří se po dramatických událostech ve Skotsku vydávají do Nového světa. Jejich cesta je zavede do koloniální Ameriky, konkrétně do Severní Karolíny, kde se snaží vybudovat nový život. Jamie získává od své tety Jocasty rozsáhlé pozemky, které pojmenuje Fraser's Ridge, a společně s Claire začínají budovat osadu v divočině.

Život v koloniální Americe přináší manželům Fraserovým řadu výzev. Musí se vypořádat nejen s drsnou přírodou a nehostinným prostředím, ale také s napjatými vztahy mezi kolonisty a původními obyvateli. Jamie se ocitá v složité politické situaci, kdy musí balancovat mezi loajalitou ke Koruně a svým vlastním přesvědčením, zatímco Claire využívá své lékařské znalosti z 20. století k pomoci místním obyvatelům.

Na Fraser's Ridge postupně vzniká prosperující komunita, do které přicházejí noví osadníci ze Skotska. Claire zřizuje svou vlastní ordinaci a získává si respekt místních obyvatel svými pokrokovými léčebnými metodami, i když musí být opatrná, aby nevzbudila podezření z čarodějnictví. Její znalosti moderní medicíny jsou v 18. století dvojsečnou zbraní - mohou zachraňovat životy, ale také ji dostat do nebezpečí.

Významnou roli v jejich americkém životě hraje setkání s indiánskými kmeny, především s Čerokíi. Jamie se snaží vyjednat mírové soužití a vytváří s domorodými obyvateli křehké spojenectví. Claire mezitím poznává jejich léčitelské tradice a spojuje je se svými moderními znalostmi. Postupně si oba uvědomují, že stojí na prahu Americké revoluce, která nevyhnutelně změní životy všech kolonistů.

Jejich život v Americe komplikují také rodinné vztahy, zejména když se na Fraser's Ridge objeví jejich dcera Brianna, která přicestovala z budoucnosti, aby je varovala před blížícím se nebezpečím. Dramatické události třetí řady vrcholí řadou nebezpečných situací, kdy musí Claire a Jamie čelit nejen přírodním živlům, ale i lidské zlobě a intrikám.

V průběhu série sledujeme, jak se Fraser's Ridge rozrůstá a prosperuje, zatímco se na pozadí odehrávají důležité historické události. Claire a Jamie musí navigovat složitými politickými vodami předrevoluční Ameriky, přičemž se snaží ochránit svou rodinu a komunitu. Jejich láska je vystavena novým zkouškám, ale právě tyto výzvy jejich vztah ještě více posilují a prohlubují.

Nové postavy a herecké obsazení

Ve třetí řadě seriálu Cizinka se objevuje několik významných nových postav, které výrazně ovlivňují děj a přinášejí do příběhu nové dynamické prvky. David Berry se ujal role Lorda Johna Greye, britského šlechtice a bývalého velitele věznice Ardsmuir, který se stává důležitou postavou v životě Jamieho Frasera. Jeho charismatický výkon dodává seriálu nový rozměr a vytváří zajímavé dějové zápletky.

César Domboy nastupuje do role dospělého Ferguse, adoptivního syna Claire a Jamieho, přičemž nahrazuje mladšího herce z předchozích řad. Domboy přináší postavě Ferguse větší hloubku a emotivní rozměr, zejména ve vztahu k jeho rostoucí lásce k Marsali. Lauren Lyle se připojuje k obsazení jako Marsali MacKimmie, dcera Laoghaire, která se zamiluje do Ferguse a stává se důležitou součástí rodiny Fraserových.

John Bell ztvárňuje mladého Iana Murrayho, Jennyina a Ianova syna, který přichází do Ameriky se svým strýcem Jamiem. Bellův výkon je particularly působivý v emotivních scénách, kdy jeho postava prochází dramatickými životními změnami. Hannah James a Tanya Reynolds se představují jako sestry Randallovy, které vnášejí do příběhu nové napětí a komplikace.

Gary Young se připojuje k obsazení jako pan Willoughby, tajemný čínský léčitel, jehož nekonvenční metody a životní filozofie přinášejí zajímavý kontrast k západní medicíně Claire. Charlie Hiett ztvárňuje kapitána Leonarda, námořního důstojníka, jehož působení významně ovlivňuje osudy hlavních postav během jejich námořního dobrodružství.

Původní obsazení včetně Sama Heughana (Jamie Fraser) a Caitriony Balfe (Claire Randall Fraser) pokračuje ve svých rolích, přičemž jejich výkony jsou stejně přesvědčivé jako v předchozích řadách. Sophie Skelton jako Brianna Randall Fraser a Richard Rankin jako Roger Wakefield MacKenzie získávají větší prostor pro rozvoj svých postav.

Nové postavy přinášejí do seriálu svěží energii a pomáhají vytvářet komplexnější příběhové linie. Jejich interakce s již etablovanými charaktery vytváří zajímavé dynamiky a konflikty, které posouvají děj kupředu a dodávají mu na dramatičnosti. Herecké výkony nových členů obsazení jsou vesměs velmi přesvědčivé a dobře zapadají do již existujícího ansámblu. Kostýmy a make-up nových postav jsou precizně zpracované a odpovídají historickému období, ve kterém se děj odehrává, což přispívá k celkové autenticitě seriálu.

Hlavní dějová linie a zápletky

Třetí řada seriálu Cizinka sleduje dramatický příběh Claire Randall Fraserové a Jamieho Frasera, kteří se po dramatických událostech v Cullodenu ocitají od sebe odděleni dvěma stoletími. Claire se vrací do roku 1948, kde se musí vyrovnat s návratem ke svému prvnímu manželovi Frankovi a těhotenstvím s Jamieho dítětem. Mezitím Jamie přežívá v roce 1746 následky bitvy u Cullodenu a skrývá se před britskými vojáky.

Hlavní dějová linie se odehrává ve dvou časových rovinách. V moderní době Claire vychovává svou dceru Brianna společně s Frankem v Bostonu, kde pracuje jako lékařka a postupně si buduje kariéru v době, kdy to pro ženy nebylo běžné. Současně se musí vyrovnávat s bolestnou ztrátou Jamieho, kterého považuje za mrtvého v bitvě u Cullodenu. Frank přijímá Briannu jako vlastní, ale napětí mezi ním a Claire přetrvává kvůli její neutuchající lásce k Jamiemu.

V 18. století sledujeme Jamieho život po Cullodenu, kdy se ukrývá v jeskyni nedaleko svého rodného statku Lallybroch. Během sedmi let života v úkrytu je odkázán na pomoc své sestry Jenny a její rodiny. Později je zatčen a uvězněn v Ardsmuiru, kde se setkává s Johnem Greyem, který se stává důležitou postavou v jeho životě. Po uzavření věznice je Jamie poslán do Helwateru, kde pracuje jako čeledín pod přísným dohledem.

Zásadní zlom nastává, když Claire objeví historické záznamy dokazující, že Jamie přežil Culloden. S pomocí historika Rogera Wakefilda se vydává po stopách Jamieho osudu. Po dvaceti letech odloučení se Claire rozhodne vrátit zpět do 18. století, aby Jamieho našla. Jejich opětovné shledání v Edinburghu, kde Jamie provozuje tiskárnu a současně se věnuje pašeráctví, přináší intenzivní emoce a nutnost znovu definovat jejich vztah.

Paralelně se rozvíjí příběh mladé Brianny, která se postupně dozvídá pravdu o své skutečné identitě a původu. Vztah mezi Claire a Briannou prochází složitým vývojem, když dcera zjišťuje pravdu o cestování časem a svém biologickém otci. Série vrcholí dramatickými událostmi na moři, kdy se Jamie a Claire vydávají zachránit mladého Iana, který byl unesen a převezen do kolonií. Jejich cesta je zavede až do Karibiku, kde čelí nebezpečným pirátům, voodoo praktikám a setkávají se s postavou Geillis Duncan, která představuje významnou hrozbu.

Třetí řada přináší také hlubší pohled do politického a společenského kontextu obou časových období, včetně složité situace jakobitských povstalců po porážce u Cullodenu a měnící se americké společnosti v polovině 20. století. Příběh kombinuje historické události s osobními dramaty hlavních postav, přičemž zachovává charakteristickou směs romantiky, dobrodružství a nadpřirozených prvků, které jsou pro sérii typické.

Natáčení v Severní Karolíně a Skotsku

Produkční tým seriálu Cizinka se v průběhu natáčení třetí řady vydal na dvě klíčové lokace - do Severní Karolíny a Skotska. Zatímco skotské scenérie již byly divákům dobře známé z předchozích sérií, americké lokace představovaly zcela novou výzvu. Filmaři strávili několik měsíců hledáním autentických míst, která by věrohodně zobrazovala kolonizační období Severní Karolíny 18. století.

V Severní Karolíně se natáčelo především v oblasti Blue Ridge Mountains, kde produkce našla ideální prostředí pro ztvárnění divočiny, ve které Claire a Jamie budují svůj nový život. Místní lesy a horské oblasti dokonale zapadaly do příběhu, přičemž některé scény vznikaly v okolí historického města Asheville. Produkční tým musel vyřešit řadu logistických výzev, včetně stavby dobových obydlí a zajištění autentického vzhledu krajiny bez moderních prvků.

Paralelně s americkými lokacemi pokračovalo natáčení ve Skotsku, kde vznikaly především scény odehrávající se v Lallybroch a dalších historických lokalitách. Hrad Midhope, který slouží jako exteriér Lallybrochu, se opět stal důležitým místem natáčení. Filmový štáb využil také prostory hradu Blackness a historické části Edinburghu, zejména čtvrť Royal Mile.

Významnou výzvou pro produkci bylo vytvoření věrohodného kontrastu mezi divokým prostředím Severní Karolíny a kultivovanou skotskou krajinou. Kostýmní výtvarníci a scénografové museli zajistit, aby vizuální stránka přesně odrážela rozdíly mezi těmito dvěma světy. V Severní Karolíně se kostýmy postupně přizpůsobovaly drsnějším podmínkám, zatímco skotské scény si zachovávaly svůj charakteristický historický ráz.

Technické zajištění natáčení vyžadovalo mimořádné úsilí, zejména při práci v odlehlých lokalitách Severní Karolíny. Štáb musel přepravovat těžké vybavení do těžko přístupných míst a vypořádat se s proměnlivým počasím v obou destinacích. Speciální pozornost byla věnována osvětlení scén v hustých lesích, kde bylo potřeba dosáhnout správné atmosféry při zachování autenticity prostředí.

Produkce také úzce spolupracovala s místními historiky a odborníky na koloniální období, aby zajistila maximální přesnost v zobrazení života v 18. století. Byly konzultovány detaily od způsobu stavby dobových přístřešků až po používané zemědělské nástroje. Významnou roli hrála také spolupráce s potomky původních obyvatel, kteří poskytli cenné informace o tradicích a způsobu života původních amerických kmenů.

Celý proces natáčení třetí řady trval více než šest měsíců a vyžadoval koordinaci stovek členů štábu na obou kontinentech. Výsledkem je působivé vizuální zpracování, které divákům umožňuje věrohodně procestovat časem a prostorem mezi dvěma fascinujícími historickými obdobími a lokalitami.

Láska je jako vítr, nikdy nevíš, kam tě zavane, ale vždy tě dovede tam, kde máš být. Stejně jako Claire našla svou cestu skrz čas a prostor, my všichni hledáme své místo v tomto světě.

Adéla Procházková

Historické události a jejich zpracování

Třetí řada seriálu Cizinka se opírá o skutečné historické události, které se odehrály v období před bitvou u Cullodenu a během ní. Tvůrci seriálu věnovali mimořádnou pozornost historické přesnosti, což se projevuje nejen v kostýmech a výpravě, ale především ve způsobu, jakým jsou prezentovány klíčové momenty skotských dějin. Jakobitské povstání, které tvoří páteř děje třetí řady, je vykresleno s důrazem na politické intriky a společenské napětí mezi Skoty a Angličany.

Příběh Claire a Jamieho se prolíná s autentickými historickými postavami, jako byl například princ Charles Edward Stuart, známý také jako Bonnie Prince Charlie. Seriál věrně zachycuje jeho charakter jako charismatického, ale často impulzivního vůdce, jehož rozhodnutí měla fatální důsledky pro skotskou nezávislost. Tvůrci se nezaměřili pouze na velké bitvy a politická rozhodnutí, ale také na každodenní život obyvatel Skotské vysočiny v 18. století.

Významným aspektem třetí řady je zobrazení příprav na bitvu u Cullodenu, která představovala zlomový bod skotských dějin. Seriál detailně popisuje vojenské strategie, výzbroj a taktiku obou stran konfliktu. Zvláštní pozornost je věnována tradicím klanového systému a jeho postupnému rozpadu v důsledku britské nadvlády. Historické reálie jsou prezentovány prostřednictvím osobních příběhů postav, což divákům umožňuje lépe pochopit dopady velkých historických událostí na životy obyčejných lidí.

Třetí řada také zachycuje méně známé aspekty jakobitského povstání, jako například roli francouzské podpory a diplomatické vztahy mezi Skotskem, Francií a Anglií. Tvůrci konzultovali historické dokumenty a spolupracovali s odborníky, aby zajistili co nejpřesnější zobrazení dobových reálií, včetně používání gaelštiny a správného zobrazení společenských zvyklostí.

Zajímavým prvkem je způsob, jakým seriál pracuje s kontrastem mezi historickou realitou a fikčním prvkem cestování časem. Claire, jako postava z 20. století, poskytuje unikátní perspektivu na historické události, přičemž její znalost budoucnosti vytváří dramatické napětí v příběhu. Seriál tak nabízí nejen romantický příběh, ale i poučný vhled do skotské historie, který je podložen pečlivým historickým výzkumem a autentickými dobovými detaily.

Zpracování historických událostí v třetí řadě Cizinky se vyznačuje citlivým přístupem k tragickým momentům skotských dějin, přičemž nezastírá brutalitu doby ani složitost politické situace. Tvůrci dokázali vytvořit působivou rovnováhu mezi dramatickou fikcí a historickou věrností, což přispívá k celkové kvalitě seriálu a jeho vzdělávací hodnotě.

Vztah Claire a Jamieho s Briannou

Claire a Jamie se konečně setkávají se svou dcerou Briannou ve třetí řadě seriálu Cizinka, což představuje jeden z nejemocionálnějších momentů celého příběhu. Brianna přicestuje časem do 18. století, aby varovala své rodiče před hrozící tragédií, kterou objevila v historických záznamech. Jejich první setkání je plné směsice pocitů - radosti, nejistoty a vzájemného poznávání.

Parametr Cizinka 3. řada
Rok vysílání 2017
Počet epizod 13
Hlavní herečka Caitriona Balfe
Hlavní herec Sam Heughan
Místo děje Skotsko a Karibik
Podle knižní předlohy Mořeplavec
Autorka předlohy Diana Gabaldon

Jamie, který svou dceru nikdy předtím neviděl, musí překonat počáteční rozpaky a vyrovnat se s faktem, že před sebou má dospělou ženu, kterou nemohl vychovat. Jeho otcovské city se probouzejí okamžitě, přestože si uvědomuje, že Briannu vychoval jiný muž - Frank Randall. Claire působí jako most mezi oběma světy, pomáhá Brianně pochopit život v 18. století a zároveň podporuje Jamieho v budování vztahu s dcerou.

Vztah mezi Briannou a Jamiem se vyvíjí postupně, od počáteční nedůvěry až po hluboké pouto. Brianna objevuje v sobě mnoho vlastností, které zdědila po svém biologickém otci - jeho temperament, odvahu a oddanost rodině. Claire s dojetím pozoruje, jak se její dcera adaptuje na život v minulosti a jak nachází společnou řeč s Jamiem.

Důležitým momentem ve vztahu je, když Jamie zjistí o Briannině traumatickém zážitku s Stephenem Bonnetem. Jeho ochranitelské instinkty se projeví naplno a poprvé skutečně cítí tíhu otcovské odpovědnosti. Claire v této situaci musí balancovat mezi podporou své dcery a uklidňováním Jamieho hněvu a touhy po pomstě.

Společné soužití na Fraserově hřebeni přináší mnoho příležitostí k prohloubení rodinných vazeb. Brianna se učí od Jamieho hospodařit, jezdit na koni a přežít v drsných podmínkách koloniální Ameriky. Claire je šťastná, že může konečně mít svou rodinu pohromadě, přestože si uvědomuje, že Brianna možná bude muset jednoho dne odejít zpět do své doby.

Dynamika jejich vztahu se významně promění s příchodem Rogerova dítěte. Jamie s Claire se stávají prarodiči a jejich vztah s Briannou získává nový rozměr. Společně čelí nebezpečím doby, podporují se v těžkých chvílích a vytváří pevné rodinné pouto, které překonává staletí. Brianna postupně nachází rovnováhu mezi svým moderním původem a životem v minulosti, přičemž její rodiče jí poskytují nezbytnou oporu a pochopení.

Jejich vztah je komplikován vědomím, že každý z nich pochází z jiné doby a má jiné životní zkušenosti. Přesto láska a rodinné pouto překonávají veškeré časové i kulturní bariéry. Claire, Jamie a Brianna společně vytvářejí jedinečnou rodinu, která dokazuje, že skutečné vztahy mohou přetrvat napříč staletími.

Změny oproti knižní předloze

Třetí řada seriálu Cizinka se v několika významných aspektech odchyluje od původní knižní předlohy Cestovatelka od Diany Gabaldon. Jednou z nejvýraznějších změn je způsob, jakým je vykreslena postava Geillis Duncan a její příběhová linie na Jamajce. V seriálu je její charakter temnější a více manipulativní než v knize, přičemž její interakce s Claire jsou intenzivnější a dramatičtější. Tvůrci seriálu také rozšířili roli mladého Iana, jehož únos a následné události na Jamajce dostaly v televizní adaptaci více prostoru.

Významnou změnou je také zpracování příběhu pana Willoughbyho, který v seriálu získal komplexnější charakteristiku a hlubší backstory než v knižní předloze. Jeho vztah s Margaret Campbell byl v seriálu značně rozvinut, zatímco v knize byl pouze okrajově zmíněn. Seriál také přidal několik původních scén, které v knize nejsou, například detailnější pohled na život na lodi Artemis během plavby do Karibiku.

Změny se dotkly i vztahu mezi Jamie a Claire, který je v seriálu místy dramatičtější než v knize. Tvůrci přidali několik intimních momentů a dialogů, které pomáhají divákům lépe pochopit vývoj jejich vztahu po dvacetileté odluce. Zajímavou úpravou je také způsob, jakým seriál pracuje s časovou linií - některé události jsou přeskupeny nebo pozměněny pro lepší dramatický efekt.

V seriálu byla také rozšířena role kapitána Leonarda, který získal více prostoru než v knižní předloze. Jeho pronásledování Jamieho je v televizní verzi intenzivnější a vytváří větší napětí. Tvůrci také pozměnili některé aspekty příběhu týkající se otroctví a plantáží, aby citlivěji reflektovali současné společenské hodnoty a poskytli komplexnější pohled na toto historické období.

Další významnou změnou je zpracování postavy lorda Johna Greye, jehož role byla v seriálu rozšířena. Jeho přátelství s Jamiem je v televizní adaptaci více prozkoumáno a dostává více prostoru pro vývoj. Seriál také přidal několik původních scén mezi lordem Johnem a Claire, které v knize nejsou, ale pomáhají lépe ilustrovat složitost jejich vztahu.

Závěrečné epizody třetí řady se od knihy liší především v tempu a struktuře vyprávění. Zatímco kniha věnuje více prostoru detailům a vedlejším příběhovým liniím, seriál se soustředí na hlavní dějovou linii a dramatické momenty. Některé vedlejší postavy a jejich příběhy byly zkráceny nebo zcela vynechány ve prospěch hlavní zápletky. Přesto si seriál zachovává věrnost hlavním tématům a atmosféře knihy, pouze je adaptuje pro potřeby televizního média.

Kritické ohlasy a divácké hodnocení

Třetí řada seriálu Cizinka si získala mimořádně pozitivní ohlasy jak od televizních kritiků, tak od věrných fanoušků série. Na populárním webu Rotten Tomatoes dosáhla série hodnocení 90%, což představuje jeden z nejlepších výsledků v rámci celého seriálu. Kritici zejména vyzdvihovali herecké výkony Caitriony Balfe v roli Claire Randall Fraser a Sama Heughana jako Jamieho Frasera, kteří dokázali přesvědčivě ztvárnit postupný vývoj svých postav v náročném období po jejich dlouhém odloučení.

Odborné recenze často zmiňovaly precizní kostýmní zpracování a věrohodné historické detaily, které divákům umožnily skutečně se ponořit do atmosféry 18. století. Významný ohlas získaly především epizody odehrávající se na moři během plavby do Karibiku, kde produkční tým prokázal schopnost věrně zachytit život na historické lodi včetně všech technických detailů a dobových reálií.

Diváci na sociálních sítích a diskuzních fórech oceňovali především odvážné zpracování náročných témat, jako je například znovushledání hlavních protagonistů po dvaceti letech odloučení či vyrovnávání se s traumaty z minulosti. Mnozí považují třetí řadu za emotivně nejsilnější část celého seriálu, především díky komplexnímu vykreslení vztahových dynamik mezi hlavními postavami.

Kritici také vyzdvihovali způsob, jakým se tvůrcům podařilo adaptovat předlohu Diany Gabaldon. I přes nutné změny oproti knižní předloze se jim podařilo zachovat klíčové dějové linky a atmosféru příběhu, což ocenili zejména skalní fanoušci literární série. Vizuální zpracování exotických lokací v Karibiku získalo několik nominací na televizní ceny v kategorii výpravy a kostýmů.

Některé kritické hlasy se objevily v souvislosti s tempem vyprávění v první polovině série, které někteří diváci považovali za pomalejší. Tyto výtky však byly kompenzovány dramatickým vývojem v druhé polovině série, který přinesl několik nečekaných zvratů a emotivních momentů. Profesionální recenzenti ocenili především způsob, jakým seriál dokázal propojit různé dějové linky a vytvořit komplexní příběh, který uspokojil jak nové diváky, tak dlouholeté fanoušky.

Zvláštní uznání si vysloužila také hudební stránka série, kde skladatel Bear McCreary opět prokázal svůj talent pro vytvoření podmanivého soundtracku kombinujícího tradiční skotské motivy s karibskými rytmy. Celkově třetí řada Cizinky potvrdila vysoký standard seriálu a upevnila jeho pozici mezi nejkvalitnějšími historickými dramatickými sériemi současnosti.

Hudba a kostýmy třetí série

Hudební doprovod třetí série seriálu Cizinka zůstává věrný původnímu konceptu, který vytvořil skladatel Bear McCreary. Skladatel opět mistrovsky kombinuje tradiční skotské melodie s orchestrálními prvky, přičemž tentokrát přidal i karibské motivy, které dokonale vystihují atmosféru nového prostředí, do kterého se hlavní hrdinové dostávají. Úvodní znělka The Skye Boat Song získala pro třetí sérii novou variantu s karibskými prvky, která reflektuje změnu dějiště z Skotska do Karibiku.

Kostýmní výtvarnice Terry Dresbach musela pro třetí řadu vytvořit zcela novou paletu kostýmů, která odpovídá jak období 18. století v Karibiku, tak i paralelnímu ději v Bostoně. Zatímco v předchozích sériích dominovaly těžké tartany a vlněné látky typické pro Skotsko, nyní se kostýmy Claire přizpůsobují tropickému klimatu. Lehké bavlněné šaty v pastelových barvách se střídají s formálnějšími róbami pro společenské události v koloniální společnosti.

Pro postavu Jamie Frasera byly vytvořeny elegantní kostýmy odpovídající jeho nové roli úspěšného tiskaře a pašeráka. Jeho garderoba zahrnuje kvalitní kabátce z jemných materiálů, hedvábné vesty a kalhoty z pevné bavlny. Kostýmní oddělení věnovalo mimořádnou pozornost detailům, včetně ručně vyšívaných vzorů a dobových knoflíků.

Významnou roli hrají také kostýmy pro nové postavy, zejména pro obyvatele Karibiku. Pestrobarevné šaty otrokyň kontrastují s formálními uniformami britských důstojníků a bohatými róbami plantážnických dam. Každý kostým byl pečlivě navržen tak, aby odrážel sociální postavení postavy a historickou přesnost období.

Pro scény odehrávající se v Bostoně byly vytvořeny kostýmy odrážející kolonialní americkou módu, která se výrazně lišila od evropského stylu. Kostýmní tým provedl rozsáhlý historický výzkum, aby zajistil autenticitu každého kusu oblečení, včetně správných střihů, materiálů a barevných kombinací typických pro danou dobu a region.

Hudební složka třetí série také zahrnuje několik nových originálních skladeb, které McCreary složil specificky pro klíčové dramatické momenty. Tyto kompozice využívají jak tradiční nástroje jako dudy a housle, tak i exotické karibské perkuse a dechové nástroje. Zvláštní pozornost byla věnována hudbě pro rituální scény Voodoo, kde se mísí africké rytmy s mystickými melodiemi.

Celkově kostýmy a hudba třetí série významně přispívají k vytvoření autentické atmosféry a pomáhají divákům ponořit se do různorodých prostředí, kterými hlavní hrdinové procházejí. Kombinace vizuální a hudební složky vytváří působivý celek, který podtrhuje dramatický příběh a historickou věrohodnost celého seriálu.

Publikováno: 18. 07. 2025

Kategorie: společnost