Jak správně vyplnit formulář na třetí SPZ: Kompletní návod

Formulář Na Třetí Spz

Účel třetí registrační značky

Vždycky mě fascinuje, jak jedna malá věc může výrazně zjednodušit život. Třetí registračka je přesně takový vychytávka pro všechny, kdo rádi vozí kola nebo lyže na nosiči. Už žádné starosti s tím, že není vidět značka!

Znáte ten pocit, když se chystáte na víkend s rodinou nebo s přáteli na kola? Naložíte vše potřebné a najednou zjistíte, že nosič zakrývá značku. Řešením je právě třetí registračka - přesná kopie té vaší původní. Není to super?

O třetí značku si zažádáte na registru vozidel, kde vyplníte jednoduchý formulář. Nezapomeňte, že tahle značka musí být úplně stejná jako ta vaše původní - žádné jiné číslo. Celý proces je vlastně docela rychlý a bez zbytečného papírování.

Když už značku máte, je důležité ji správně umístit na nosič. Musí být čistá a dobře čitelná - však víte, jak to policisté nemají rádi, když něco není podle předpisů. A když zrovna nevezete kola? Jednoduše značku sundáte a bezpečně uložíte doma.

Co je fakt důležité si zapamatovat: tahle značka patří výhradně k vašemu autu. Nemůžete ji půjčovat kamarádovi nebo ji dát na jiné auto. Když své auto prodáváte, musíte značku buď vrátit, nebo ji převést s autem na nového majitele.

Díky třetí značce můžete v klidu jezdit, parkovat, projíždět mýtné brány nebo radar - prostě všude, kde je potřeba mít čitelnou značku. Je to vlastně takový malý pomocník pro bezstarostné cestování s vašimi sportovními hračkami.

Kde získat formulář pro třetí SPZ

Potřebujete třetí espézetku? Nejrychlejší způsob je stáhnout si formulář přímo z webu Ministerstva dopravy. Stačí pár kliků a máte nejaktuálnější verzi v PDF, kterou si v klidu vytisknete doma.

Nechce se vám brouzdat po internetu? Zajděte rovnou na registr vozidel, kde vám formulář dají osobně. Navíc tam můžete hned probrat všechny nejasnosti s úředníky - ušetříte si tak zbytečné běhání tam a zpátky kvůli překlepům nebo chybějícím údajům.

Při vyplňování formuláře Žádost o vydání třetí registrační značky si dejte záležet. Musíte tam napsat všechno přesně - svoje údaje, informace o autě včetně VINu a současných značek. Jeden překlep a můžete začít znovu.

Nejste si jistí s vyplňováním? Na pobočkách Czech POINTu vám rádi pomohou. Hlavně starším lidem nebo těm, kteří nemají s úředními lejstry moc zkušeností, může tahle pomoc přijít vhod.

Pamatujte - čmáranice a přeškrtané údaje jsou tabu. Když uděláte chybu, radši si vezměte nový čistý formulář. Všechno musí sedět s techničákem a občankou do puntíku. A nezapomeňte na podpis - musí být stejný jako v občance.

Nejlepší je připravit si všechno v klidu doma. Vyplníte formulář v pohodlí, zkontrolujete dvakrát všechny údaje a připravíte si potřebné doklady. Když přijdete na úřad takhle připravení, vyřídíte třetí značku prakticky bez stresu.

Registrační značky jsou jako lidské otisky prstů, každý vůz má svůj jedinečný příběh a někdy potřebuje i třetí kapitolu

Radmila Horáčková

Potřebné doklady k žádosti

Potřebujete třetí registračku na auto? Pojďme si projít, co všechno budete potřebovat, ať na úřadě nestrávíte zbytečně moc času.

Základem je občanka nebo pas - bez toho se na úřadě nikam nedostanete. Pokud nemůžete přijít osobně, může za vás zařídit všechno i někdo jiný, ale musí mít plnou moc s úředním ověřením ne starší než rok.

K autu budete potřebovat přinést velký i malý techničák. Jen si předem zkontrolujte, jestli jsou všechny údaje aktuální - ušetříte si tím případné nepříjemnosti u přepážky. Nezapomeňte taky na doklad o povinném ručení - bez toho vám značku nevydají.

Máte nosič na kola nebo vozíte přívěs? Právě proto nejspíš třetí značku potřebujete. Vezměte s sebou dokumentaci k tomu zařízení, které vám zakrývá původní značku. Jestli jste aktivní sportovec, hodí se přihodit i potvrzení o členství ve sportovním klubu.

Na úřadě budete vyplňovat speciální formulář pro vydání třetí značky. Můžete si ho stáhnout dopředu z webu úřadu a přijít už s vyplněným - ušetří vám to čas. Pište čitelně a hlavně nezapomeňte na všechny údaje o autě.

Připravte si i nějaké drobné na správní poplatek. Částku si radši předem ověřte, ať vás nepřekvapí. A ještě jedna rada - všechny dokumenty by měly být originály nebo ověřené kopie, s obyčejnými kopiemi na úřadě nepochodíte.

Podnikáte? V tom případě si nezapomeňte vytisknout čerstvý výpis z rejstříku - nesmí být starší než tři měsíce.

Poplatky za vydání třetí značky

Potřebujete třetí registračku? Není to zrovna levná záležitost, ale pojďme si rozebrat, s jakými výdaji musíte počítat. Základ je správní poplatek 700 korun, což je vlastně taková vstupenka do celého procesu. Jasně, není to málo, ale bohužel i kdyby vám žádost zamítli, tyhle peníze už neuvidíte.

Formulář samotný vás sice nestojí ani korunu, ale jeho zpracování už je v tom správním poplatku započítané. Jestli si nejste jistí s vyplňováním a budete chtít pomoct přímo na úřadě, připravte si nějakou tu korunu navíc - každý úřad si účtuje různě.

Hoří vám termín a potřebujete značku rychle? Dá se to zařídit, ale připlatíte si - většinou kolem tří stovek za expresní vyřízení. Jen počítejte s tím, že když bude úřad zavalený prací, ani příplatek vám rychlejší vyřízení nezaručí.

Máte speciální požadavky? Třeba značku na nosič na kola nebo na vozík? Připravte si dalších 100 až 200 korun navíc. A kdybyste chtěli značku poslat poštou místo osobního vyzvednutí, i to vás bude něco stát.

Nejdůležitější je zaplatit všechno předem, jinak se s žádostí ani nehnou. Naštěstí už většina úřadů bere kromě hotovosti i karty, takže nemusíte tahat balík peněz.

Když to všechno sečteme, radši si připravte aspoň tisícovku. Pro ty, co často vozí kola nebo používají nosič, se tahle investice určitě vyplatí - koneckonců je to zákonná povinnost a pokuty by vyšly mnohem dráž.

Lhůta pro vyřízení žádosti

Chcete třetí registračku? Do měsíce ji máte mít v ruce. Úřad má sice ze zákona třicet dní na vyřízení, ale většinou to zvládne mnohem rychleji. Záleží hlavně na tom, jak je zrovna registr vozidel vytížený a jestli dodáte všechno správně hned napoprvé.

Nejdůležitější je podat žádost se všemi potřebnými papíry. Když něco chybí nebo je špatně, úředník vás vyzve k doplnění a celý proces se tím zdrží. Proto si radši dvakrát zkontrolujte, že máte všechno v pořádku - ušetříte si tím spoustu běhání.

Ve výjimečných případech může úřad potřebovat víc času. Třeba když musí něco extra prověřit nebo se poradit s jiným úřadem. Nebojte, pokud by se to stalo, dají vám vědět písemně. Ale upřímně? U třetí registračky se to stává fakt málokdy.

Spěcháte na to? Řekněte to rovnou při podání. I když vám to nezaručí přednostní vyřízení, úředníci obvykle vyjdou vstříc, když jim vysvětlíte, proč to hoří. Jsou to taky jenom lidi a většinou se snaží pomoct.

Jakmile je značka hotová, dostanete výzvu k vyzvednutí. Na to máte dalších třicet dní. Nenechávejte to na poslední chvíli - když prošvihnete termín, můžete o značku přijít a budete muset začít znovu.

Celý proces je vlastně docela jednoduchý, když víte, co a jak. Úřad má svoje pravidla, která musí dodržet, a když jim v tom pomůžete správně vyplněnou žádostí a všemi dokumenty, půjde všechno jako po másle.

Podmínky pro schválení třetí značky

Třetí značka na auto s nosičem kol? Není to tak složité, jak to vypadá! Základem je být vlastníkem auta, které máte řádně přihlášené v Česku. Jasně, papírování trochu je, ale zvládnete to.

Nejdůležitější je mít pořádný nosič na kola, který vám zakryje zadní značku. Nemůžete tam dát nějaký podomácku vyrobený systém - musí to být schválený model. Však to znáte, bezpečnost především.

Co budete potřebovat připravit? Techničák auta, fotky nainstalovaného nosiče (ať je pěkně vidět, jak zakrývá značku) a šest stovek na poplatek. Nezapomeňte, že tohle řešení je jen pro osobáky nebo menší dodávky do 3,5 tuny.

Hele, a ještě jedna důležitá věc - značka platí jen tak dlouho, jak dlouho máte platnou technickou. A používat ji můžete jedině s nasazeným nosičem. Když jedete bez kol, musíte mít normální značku.

Papírování vyřídíte na registru vozidel, kde vyplníte žádost. Většinou to netrvá ani dva týdny a značku máte doma. Jen si pohlídejte, že nemáte žádné kostlivce ve skříni v podobě nezaplacených pokut - to by vám to neprošlo.

Pamatujte, že značka je jako ušitá na míru vašemu autu - nemůžete ji jen tak přehodit na jiné, i kdyby bylo vaše. A když auto prodáte nebo přestanete nosič používat? Značku musíte vrátit.

Platnost a používání třetí SPZ

Znáte ten pocit, když chcete vyrazit na výlet s koly, ale řešíte otázku značky na nosiči? Pojďme si to zjednodušit.

Parametr Třetí registrační značka
Název formuláře Žádost o vydání třetí registrační značky
Poplatek 600 Kč
Kde podat Registr vozidel - obecní úřad obce s rozšířenou působností
Potřebné doklady Občanský průkaz, technický průkaz vozidla
Lhůta vyřízení 15 dnů
Platnost značky Shodná s platností původní registrační značky

Třetí značka na auto není napořád - platí maximálně půl roku. Je to jako časově omezená vstupenka do světa pohodlného převážení kol. Než vyrazíte na úřad, připravte si všechny papíry - bez správně vyplněného formuláře s údaji o vás a vašem autě to nepůjde.

Co byste měli vědět? Tahle značka je jako věrná manželka - patří jen k jednomu autu a nemůžete ji jen tak přehazovat mezi vozidly. Používat ji můžete výhradně na nosiči na kola, který máte na tažném zařízení.

Při vyplňování žádosti buďte pečliví jako švýcarské hodinky. Každý detail z technického průkazu musí sedět. Úředníci jsou v tomhle nekompromisní - jedna chybička a můžete začít znovu.

Ztratili jste značku? Ukradl vám ji někdo? Běžte to hned nahlásit na úřad. Je to podobné jako když ztratíte platební kartu - čím dřív to řešíte, tím líp.

Značka na nosiči musí být čistá a perfektně viditelná - jako by měla být vaší vizitkou na silnici. Žádné zablácení nebo částečné zakrytí nepřipadá v úvahu. Myslete na to, že policista při kontrole nebude mít pochopení pro špinavou nebo schovanou značku.

Postup při ztrátě nebo poškození

Ztratili jste třetí registračku nebo je poškozená? Není to nic příjemného, ale dá se to vyřešit. První, co musíte udělat, je zajet na registr vozidel, kde jste značku původně dostali. Vezměte s sebou občanku a doklady od auta - hlavně velký i malý techničák.

Na úřadě vás čeká papírování - vyplníte žádost o novou značku. Napíšete tam svoje údaje, informace o autě včetně VINu a současné espézetky. Radím psát čitelně, ať se vyhnete zbytečnému zdržování kvůli překlepům.

Pokud máte značku rozbitou, musíte ji na úřadě odevzdat. Když jste ji ztratili, stačí to napsat do žádosti. Jestli jste ztrátu hlásili na policii, přiložte i protokol - není to povinné, ale může se to hodit.

Za novou značku zaplatíte na místě poplatek. Kolik přesně? To záleží na konkrétním úřadu. Mrkněte předem na jejich web nebo brnkněte, ať víte, s jakou částkou počítat.

Nová značka bude mít stejné číslo jako ta původní. Úředníci to zapíšou do systému i do techničáku. Ze zákona na to mají 30 dní, ale většinou to zvládnou mnohem dřív.

Než dostanete novou značku, nemůžete tahat vozík ani používat nosič. S poškozenou značkou taky radši nejezděte - můžete za to dostat pokutu. Takže čím dřív to vyřešíte, tím líp.

Nemůžete na úřad zajít osobně? Nevadí, může tam jít někdo jiný. Musíte mu ale dát plnou moc s ověřeným podpisem, kde bude přesně napsáno, co má zařídit. No a samozřejmě mu dejte všechny potřebné doklady od auta.

Vrácení třetí značky při prodeji vozidla

Prodáváte auto a nevíte si rady s třetí značkou? Jako majitel máte povinnost ji vrátit na registr vozidel nejpozději v den prodeje auta. Je to podobné jako když vracíte klíče od bytu při stěhování - prostě to k tomu patří.

Než se vydáte na úřad, připravte si všechny potřebné papíry. Budete potřebovat vyplněný formulář (najdete ho na webu Ministerstva dopravy), občanku, technický průkaz a samozřejmě tu třetí značku. Jako když si chystáte doklady na dovolenou - radši dvakrát zkontrolovat, než něco zapomenout.

Nezkoušejte značku předat novému majiteli nebo ji použít na jiné auto - takhle to nefunguje. Každá třetí značka je jako otisk prstu - jedinečná a nepřenosná. Když si později pořídíte nové auto a budete chtít zase třetí značku, musíte celý proces absolvovat znovu od začátku.

Zapomněli jste značku vrátit? To by se vám mohlo prodražit. Úřad může napařit pokutu v řádu tisíců korun. A kdo by chtěl zbytečně vyhazovat peníze, že?

Na úřadě to obvykle odsýpá celkem rychle. Přijdete, odevzdáte papíry i značku, dostanete potvrzení a můžete jít. Jen si to potvrzení dobře schovejte - nikdy nevíte, kdy se bude hodit.

A ještě jedna důležitá věc - nový majitel vašeho auta si musí o třetí značku požádat sám. Je to jako s řidičákem - každý musí mít svůj vlastní. Takže než auto prodáte, vyřiďte si tuhle administrativu a budete mít klid.

Sankce při nedodržení předpisů

Znáte to - chcete si vyrazit na kola, ale řešíte, jak je bezpečně převézt? Třetí registračka je skvělé řešení, ale pozor na pravidla!

Jezdit s třetí značkou není jen tak - když ji použijete špatně, může vás to stát až 50 tisíc korun. To není zrovna málo, co říkáte? Nejčastěji se to stává, když si ji půjčíte na jiné auto nebo ji prostě špatně připevníte.

Papírování sice nikdo nemá rád, ale vyplatí se být poctivý. Pokud na formuláři něco zatajíte nebo uvedete blbosti, můžete vysypat z kapsy 5 až 10 tisíc. A věřte, že úředníci si všimnou, jestli jste to už někdy zvořali.

Jezdíte často na výlety s kolama? Tak si dejte bacha! Když značku schováte za kola tak, že není vidět, nebo ji necháte bez světla, když se setmí, máte na krku pokutu do dvou tisíc na místě. A když to půjde do správního řízení? To už může být pětka.

Ztratili jste značku? Klídek, může se to stát. Hlavně to ale hned nahlaste! Když to neudáte, hrozí vám pokuta až 10 tisíc. A kdybyste ji náhodou našli? Šup s ní na úřad, jinak vás to může stát pět táců.

Odřená nebo nečitelná značka? To je průšvih - až 5 tisíc může být ve vzduchu. Prostě si zažádejte o novou a tu starou odevzdejte. Je to jednodušší než riskovat problémy.

Prodali jste auto nebo ho vyřadili z provozu? Nezapomeňte vrátit i třetí značku! Jinak vám hrozí pokuta až 10 tisíc. A když budete pravidla porušovat opakovaně? To už může skončit i u soudu, zvlášť když by vás napadlo značky padělat nebo upravovat.

Publikováno: 13. 07. 2025

Kategorie: doprava