Co se týče papírování, budete potřebovat svoje osobní údaje, číslo smlouvy a přesnou adresu, kde elektřinu odebíráte. Všechny dokumenty musí být originály nebo ověřené kopie - ČEZ si v tomhle nedělá žádné kompromisy.
Máte na výběr - můžete zajít na pobočku ČEZu (podobně jako když jdete do banky), vyřídit vše online (jako když nakupujete na internetu) nebo poslat dokumenty poštou. Hlavně nezapomeňte uvést, od kdy přesně chcete smlouvu ukončit a kam vám mají poslat závěrečné vyúčtování.
Když splníte všechny podmínky, jde to mnohem rychleji než běžná výpověď. A kdybyste náhodou chtěli ČEZ i na nové adrese, stačí smlouvu převést - ušetříte si tím spoustu papírování.
Stěhujete se a potřebujete ukončit smlouvu s ČEZem? Tady je přehledný návod, jak na to. Nejdůležitější je podat písemnou žádost o ukončení smlouvy - můžete zajít osobně na pobočku nebo poslat poštou. Nezapomeňte tam napsat všechny svoje údaje, od data narození až po adresu, kde máte elektroměr.
Mrkněte taky na poslední fakturu a zkontrolujte, jestli máte všechno zaplacené. ČEZ totiž může chtít, abyste případné resty vyrovnali ještě před ukončením. A pozor na smlouvy na dobu určitou - za předčasné ukončení můžete zaplatit extra.
Parametr |
Standardní ukončení |
Ukončení při stěhování |
Výpovědní lhůta |
3 měsíce |
15 dní |
Nutnost doložení |
Není třeba |
Doklad o změně bydliště |
Sankce |
Dle smlouvy |
Bez sankce |
Forma podání |
Písemně |
Písemně |
Možnost zpětvzetí |
Ano |
Ano |
Jasně, třicet dní zní jako věčnost, ale věřte mi, má to svůj důvod. Dokud totiž oficiálně neukončíte smlouvu na starém místě, platíte dál jako mourovatí. A kdo by chtěl platit za elektřinu někde, kde už nebydlí, že?
Nejjednodušší je všechno vyřídit přes internet v zákaznickém portálu - zabere to jen pár minut a můžete to udělat třeba v pyžamu u ranní kávy. Připravte si číslo smlouvy, adresu, kde teď bydlíte, a nezapomeňte si poznamenat stav elektroměru. Jo, a foťák nebo mobil se taky hodí - cvakněte si ten stav, ať máte důkaz.
Stěhujete se někam, kde je taky ČEZ? Paráda, stačí jen přepsat smlouvu. Pokud míříte jinam, budete muset podepsat novou smlouvu s místním distributorem. Nebojte se, za předčasné ukončení smlouvy kvůli stěhování vám nikdo nic nenaúčtuje.
Pro jistotu si nechte přístupný elektroměr - technik se na něj bude potřebovat podívat. V některých případech stačí poslat stav sami, ale to vám řeknou na zákaznické lince.
Jestli si s něčím nejste jistí, klidně zavolejte na zákaznickou linku. Jsou tam normální lidi, kteří vám všechno vysvětlí tak, abyste tomu rozuměli. Lepší se zeptat dvakrát než pak řešit problémy s fakturami, no ne?
Způsoby podání výpovědi smlouvy ČEZ
Jak ukončit smlouvu s ČEZ? Je to jednodušší, než si myslíte. Nejčastěji lidé vypovídají smlouvu kvůli stěhování - však to znáte, život přináší změny a s nimi i potřebu zařídit spoustu papírování.
Stačí napsat dopis, přibalit podpis a poslat ho na adresu ČEZu. Určitě ho pošlete doporučeně, ať máte v ruce důkaz, že jste všechno udělali správně. Do dopisu nezapomeňte napsat číslo smlouvy a kdy chcete dodávku ukončit.
Máte to radši osobně? Zajděte přímo do zákaznického centra. Tamní pracovníci vám se vším pomůžou a hned budete vědět, že je všechno v pořádku. Žádné čekání, žádné nejistoty.
Pro moderní duše je tu online cesta přes web ČEZu. Pár kliknutí v pohodlí domova a je hotovo. Systém vás navíc upozorní, kdybyste na něco zapomněli.
Plánujete stěhování? Dejte ČEZu vědět aspoň měsíc dopředu. Budou po vás chtít nějaký ten papír - třeba novou nájemní smlouvu. Když se jedná o úmrtí v rodině, stačí přinést úmrtní list a věc se řeší hned.
Po telefonu to taky jde, ale pak musíte ještě poslat písemné potvrzení. Zapište si jméno operátora a kdy jste volali - člověk nikdy neví, kdy se to bude hodit.
Před ukončením smlouvy mrkněte na své platby - všechno musí být vyrovnané. Pak dostanete závěrečné vyúčtování a buď doplatíte, nebo vám něco vrátí.
Předáváte byt novému nájemníkovi? Super, stačí, když si nový obyvatel založí smlouvu ke dni, kdy končí ta vaše. Elektřina pojede dál a vy máte o starost míň.
Konečné vyúčtování a vrácení přeplatků
Stěhujete se a řešíte ukončení smlouvy s ČEZem? Do 6 týdnů od ukončení smlouvy máte nárok na konečné vyúčtování - to je prostě fakt, se kterým můžete počítat. Technik přijde odečíst elektroměr, nebo si stav můžete odečíst sami (pak to jen musí ČEZ potvrdit).
Vznikl vám přeplatek? ČEZ vám ho musí vrátit do 15 dnů od vystavení konečného vyúčtování. Nejjednodušší je nechat si peníze poslat na účet - je to rychlé a bezpečné. Nechcete na účet? Můžete si nechat poslat složenku na novou adresu.
Pozor, pokud máte s ČEZem více smluv třeba na chatu nebo garáž, můžou váš přeplatek použít na zaplacení jiných vašich účtů. Ale musí vám to předem říct a vy s tím musíte souhlasit. Nesedí vám částky? Máte 30 dní na reklamaci.
Platili jste zálohy? ČEZ musí započítat všechny vaše platby až do posledního dne. Nezapomeňte si zrušit trvalý příkaz, ať neposíláte peníze zbytečně dál.
Co když vám vyjde nedoplatek? Musíte ho zaplatit do termínu na faktuře, většinou do 14 dnů. Když je částka větší, můžete si domluvit splátky.
Tip na závěr: dejte ČEZu aktuální kontakt a číslo účtu, ať vám můžou poslat peníze. Schovejte si papíry o ukončení a stavu elektroměru - nikdy nevíte, kdy se budou hodit. Kdyby vám vyúčtování nepřišlo do těch 6 týdnů, klidně zavolejte na zákaznickou linku.
Předání stavů elektroměru při stěhování
Stěhování před sebou? Pojďme si posvítit na jednu z nejdůležitějších věcí - předání elektroměru. Bez správného předání stavů elektroměru se při stěhování prostě neobejdete. Je to jako když předáváte štafetu - musí to klapnout na jedničku.
Představte si, že se stěhujete z útulného bytu v centru do vysněného domku se zahradou. První krok? Zvednout telefon a dát vědět ČEZu. Pokud máte dvoutarifní sazbu (denní a noční proud), nezapomeňte zapsat obě hodnoty. Je to jako když si zapisujete tachometr při prodeji auta - každé číslo má svůj význam.
Nejbezpečnější je vzít si na pomoc mobilní telefon a všechno pěkně vyfotit. Věřte mi, tahle fotka se může hodit víc než selfie z dovolené! Ideální scénář? Potkat se s novým nájemníkem nebo majitelem přímo u elektroměru a všechno společně sepsat a podepsat.
Nečekejte na poslední chvíli - ČEZ potřebuje čas na papírování. Měsíc předem je tak akorát. Jinak by se mohlo stát, že budete platit i za někoho jiného, a to přece nechcete, že?
V zimě je to celé ještě důležitější. To se topí o sto šest a každá kilowatthodina se počítá. Proto radši dvakrát měřit než jednou platit, jak se říká.
A nezapomeňte na poslední, ale důležitý detail - dejte ČEZu vědět, kam vám mají poslat poslední vyúčtování. Ať vás ta poslední faktura najde na správné adrese. Všechny papíry si hezky uschovejte - nikdy nevíte, kdy se budou hodit.
Změna bydliště je jako nová kapitola v knize života, někdy musíme ukončit staré závazky, abychom mohli začít psát nový příběh
Radmila Procházková
Přepis smlouvy na nového odběratele
Stěhujete se a řešíte přepis elektřiny? Začněte s tím aspoň dva týdny dopředu, ať nemáte zbytečné starosti. Víte, jak na to?
Celý proces není tak složitý, jak se může na první pohled zdát. Nejdřív musíte ukončit stávající smlouvu - stačí zajít na pobočku ČEZu nebo to vyřešit online z pohodlí domova. Nezapomeňte si připravit občanku a papíry od bytu nebo domu.
A co ten elektroměr? Máte dvě možnosti - buď zavoláte technika, nebo stav odečtete sami. Když to uděláte sami, musí to podepsat jak starý, tak nový majitel. Je to vlastně taková předávačka - jeden končí, druhý začíná.
Nejrychleji to zvládnete přes internet, stačí naskenovat potřebné dokumenty. Jasně, můžete zajít i na pobočku, zvlášť když si nejste něčím jistí nebo máte speciální požadavky. Však to znáte - někdy je lepší si to vyříkat z očí do očí.
Fajn je, že jako nový odběratel nejste vázaní původním tarifem. Můžete si vybrat úplně nový produkt, který vám bude sedět jak ulitý. Třeba když pracujete z domova, hodí se vám jiný tarif než někomu, kdo je celý den v práci.
Co se týče záloh, ze začátku je rozumné nechat je tak, jak byly nastavené. Po pár měsících uvidíte, jak to s vaší spotřebou vlastně je, a můžete je upravit. Není nic horšího než platit málo a pak se divit vysokému nedoplatku.
Když všechno klapne, do pár dnů máte vystarou. Jen si nechte časovou rezervu - člověk nikdy neví, kdy bude potřebovat dodat ještě nějaký ten papír navíc.
Kontrola splnění všech závazků vůči ČEZ
Stěhování je vždycky pořádná fuška, a když k tomu přidáte vyřizování papírování s ČEZem, může vám z toho jít hlava kolem. Nejdůležitější je nepodcenit kontrolu všech plateb a závazků - nikdo přece nechce, aby ho po přestěhování překvapil nějaký kostlivec ve skříni v podobě nezaplacené zálohy.
Koukněte se pořádně na svoje zálohy. Platíte je pravidelně? Nezapomněli jste na nějakou platbu? Stačí jeden přehlédnutý měsíc a můžete mít zbytečné problémy. Projděte si taky všechna vyúčtování - jestli vám náhodou někde nevisí nějaký nedoplatek, radši ho hned vyřešte.
Možná máte nastavený trvalý příkaz na zálohy - super věc, ale nezapomeňte ho pak zrušit! A co přeplatky? Zkontrolujte si, jestli vám ČEZ vrátil všechny peníze, které vám měl poslat zpátky. Určitě si schovejte doklady o vrácení přeplatků, nikdy nevíte, kdy se budou hodit.
Pozor na různé fixace a věrnostní programy. I když se stěhujete, musíte dodržet podmínky smlouvy. Projděte si pečlivě všechny papíry, ať vás nepřekvapí nějaká pokuta za předčasné ukončení.
Máte k energiím nějaké další služby? Pojištění, servis nebo třeba nějaké bonusy? I tyhle věci je potřeba ukončit, ať za ně zbytečně neplatíte i po odstěhování.
Důležitá rada na závěr: Než odejdete z bytu, vyfoťte si stav elektroměru nebo plynoměru. A zapište si kontakt na nového nájemníka - nikdy nevíte, kdy se bude hodit. Všechny důležité papíry si dobře uschovejte, můžou se vám později ještě hodit.
Uzavření nové smlouvy na jiné adrese
Stěhování je vždycky pořádná fuška a zařídit všechny ty papíry kolem energií dokáže pěkně potrápit. Naštěstí dneska už můžete převod elektřiny u ČEZu vyřešit z pohodlí domova přes internet, což ušetří spoustu běhání.
Než se do toho pustíte, nachystejte si všechny potřebné dokumenty. Budete potřebovat občanku, nájemní smlouvu nebo výpis z katastru a určitě si poznačte číslo elektroměru na novém místě. Taky se hodí mít při ruce předávák od bývalého majitele - ať pak nejsou dohady o stavech elektroměru.
Víte, co je super? Že si můžete buď nechat stejný tarif jako dosud, nebo si vybrat úplně nový. Třeba když jste bydleli v bytě a teď se stěhujete do baráku, budete určitě potřebovat něco jiného. Radši si nechte poradit od profíků z ČEZu - oni vědí, co a jak, ať pak zbytečně neplatíte víc.
Celý proces zabere pár dní a všechno vyřídíte online. Když vám přijde smlouva, pořádně si ji proklepněte - hlavně adresu a tarif. Nikdo přece nechce zjistit až z faktury, že něco nesedí.
Někdy je potřeba udělat na novém místě nějaké technické úpravy. Třeba když potřebujete silnější jistič nebo novou elektroinstalaci. To už je trochu složitější, ale nebojte - ČEZ vám poradí, co a jak zařídit.
Teď, když jsou ceny energií jako na houpačce, stojí za to popřemýšlet o fixaci. Je to jako pojistka - víte dopředu, kolik budete platit, a nemusíte se stresovat, jestli ceny zase vyletí nahoru.
Nezapomeňte si pak nastavit rozumné zálohy podle vaší spotřeby. Nikdo přece nechce na konci roku zjistit, že musí doplácet majlant. A kdyby byly zálohy moc vysoké nebo nízké, můžete si je jednoduše upravit přes internet nebo zavolat na zákaznickou linku.
Sankce při nedodržení výpovědní doby
Každý z nás se někdy stěhuje, ale málokdo si uvědomuje, jaké problémy můžou nastat s ukončením smlouvy u ČEZu. Pamatujte si hlavně jedno - při stěhování máte na výpověď pouhých 15 dní. To není zrovna moc času, že?
Představte si situaci - konečně jste našli vysněný byt, ale musíte se přestěhovat už za týden. Co teď? Pokud nestihnete dát včas výpověď, ČEZ vám může napařit pěkně tučnou pokutu. Většinou to dělá až pětinu z toho, co byste normálně zaplatili za energie do konce smlouvy. To už dokáže pořádně zahýbat s peněženkou!
Proto neotálejte a začněte jednat hned, jak znáte termín stěhování. Jasně, během balení krabic a zařizování spousty věcí může být energie to poslední, na co myslíte. Ale věřte mi, vyplatí se tomu věnovat pozornost.
Zvlášť opatrní musí být podnikatelé. U firemních smluv bývají sankce mnohem drsnější než u běžných domácností. Někdy může ČEZ chtít i náhradu za ušlý zisk - a to už jsou částky, ze kterých se vám může pořádně zamotat hlava.
Chcete se vyhnout problémům? Sepište písemnou výpověď se všemi náležitostmi a přiložte důkaz o stěhování - třeba novou nájemní smlouvu. Bez pořádných dokumentů se nikam nedostanete.
Možná si říkáte, že to ČEZ přehání s těmi pravidly. Ale zkuste se na to podívat i z jejich strany - potřebují plánovat dodávky energie a náhlé výpadky jim můžou způsobit problémy. Naštěstí se dá většinou domluvit. Zavolejte na zákaznickou linku, vysvětlete svoji situaci a třeba najdete společné řešení. Upřímnost a včasná komunikace se prostě vyplácí!