Zákoník práce pro matky: Na jaká práva při zaměstnání nezapomenout

Mateřská dovolená a její délka

Mateřská dovolená představuje důležité období v životě každé matky, během kterého se může plně věnovat péči o své novorozené dítě. V České republice je toto období jasně definováno zákoníkem práce, který stanovuje přesnou délku a podmínky čerpání mateřské dovolené. Standardní délka mateřské dovolené činí 28 týdnů, přičemž žena může nastoupit na mateřskou dovolenou již 6-8 týdnů před očekávaným termínem porodu. V případě, že žena porodí více dětí najednou, prodlužuje se délka mateřské dovolené na 37 týdnů.

Zaměstnavatel je ze zákona povinen poskytnout zaměstnankyni mateřskou dovolenou v plném rozsahu, a to i v případě, že se dítě narodí mrtvé. V takovém případě má žena nárok na mateřskou dovolenou po dobu 14 týdnů. Během mateřské dovolené náleží ženě peněžitá pomoc v mateřství, kterou vyplácí příslušná správa sociálního zabezpečení. Tato dávka činí 70 % redukovaného denního vyměřovacího základu.

Důležitým aspektem je také skutečnost, že žena může nastoupit zpět do zaměstnání i před uplynutím standardní délky mateřské dovolené, nejdříve však po uplynutí šesti týdnů ode dne porodu. Toto rozhodnutí musí být učiněno po dohodě se zaměstnavatelem a s ohledem na zdravotní stav matky a dítěte. Po skončení mateřské dovolené má zaměstnankyně právo nastoupit na rodičovskou dovolenou, která může trvat až do dosažení tří let věku dítěte.

Zákoník práce také pamatuje na specifické situace, kdy například žena nemůže nebo nechce o dítě pečovat. V takových případech může mateřskou dovolenou čerpat otec dítěte nebo jiná osoba, která převzala dítě do své péče. Tato osoba má nárok na mateřskou dovolenou ode dne převzetí dítěte po dobu 22 týdnů, případně 31 týdnů při převzetí dvou nebo více dětí.

Zaměstnavatel nesmí během mateřské dovolené se zaměstnankyní rozvázat pracovní poměr, s výjimkou specifických případů stanovených zákonem. Po návratu z mateřské dovolené musí zaměstnavatel zařadit ženu na její původní práci a pracoviště. Není-li to možné, musí ji zařadit na jinou práci odpovídající její pracovní smlouvě.

V průběhu mateřské dovolené je také důležité vědět, že se tato doba započítává do období důchodového pojištění. Žena má také nárok na dovolenou za kalendářní rok, i když během roku čerpala mateřskou dovolenou. Doba čerpání mateřské dovolené se pro účely dovolené posuzuje jako výkon práce. Pokud žena nemůže vyčerpat dovolenou z důvodu nástupu na mateřskou dovolenou, její nárok se převádí na dobu po skončení mateřské dovolené.

Rodičovská dovolená do 3 let věku

Rodičovská dovolená představuje významné období v životě každého rodiče, které je v České republice právně zakotveno v zákoníku práce. Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnankyni či zaměstnanci na jejich žádost rodičovskou dovolenou k prohloubení péče o dítě až do dosažení 3 let věku dítěte. Toto ustanovení vychází z potřeby zajistit optimální podmínky pro výchovu a péči o malé děti v jejich nejranějším období života.

Během rodičovské dovolené má rodič nárok na pracovní volno, přičemž pracovní poměr zůstává zachován. Zaměstnavatel je povinen držet pracovní místo po celou dobu trvání rodičovské dovolené. V praxi to znamená, že po návratu z rodičovské dovolené musí zaměstnavatel umožnit rodiči návrat na původní pracovní pozici a pracoviště. Pokud to není možné, například z důvodu organizačních změn, musí mu nabídnout práci odpovídající pracovní smlouvě.

Důležitým aspektem je skutečnost, že rodičovskou dovolenou může čerpat jak matka, tak otec dítěte, případně se mohou v péči o dítě střídat. Rodiče si mohou sami zvolit délku a způsob čerpání rodičovské dovolené, musí však respektovat maximální hranici tří let věku dítěte. V průběhu rodičovské dovolené může rodič pobírat rodičovský příspěvek, který je poskytován státem prostřednictvím Úřadu práce.

Zákoník práce také pamatuje na zvláštní ochranu rodičů na rodičovské dovolené. Zaměstnavatel nemůže dát výpověď zaměstnanci čerpajícímu rodičovskou dovolenou, s výjimkou specifických případů, jako je například rušení zaměstnavatele nebo jeho části. Tato ochrana je klíčová pro zajištění stability a jistoty rodičů pečujících o malé děti.

Během rodičovské dovolené může rodič pracovat, aniž by ztratil nárok na rodičovský příspěvek. Je však nutné zajistit řádnou péči o dítě jinou zletilou osobou v době, kdy rodič pracuje. Mnoho rodičů této možnosti využívá a kombinuje péči o dítě s částečným pracovním úvazkem nebo prací z domova. Zaměstnavatel však není povinen takovou úpravu pracovní doby nebo formy práce umožnit, záleží na vzájemné dohodě.

V případě, že se rodič rozhodne vrátit do práce před uplynutím tří let věku dítěte, může rodičovskou dovolenou ukončit dříve. Musí o tom však zaměstnavatele včas informovat. Naopak prodloužení rodičovské dovolené nad rámec tří let je možné pouze se souhlasem zaměstnavatele, který však není povinen takové žádosti vyhovět. Po skončení rodičovské dovolené má zaměstnanec nárok na zařazení k práci v souladu s původní pracovní smlouvou, přičemž doba strávená na rodičovské dovolené se započítává do celkové doby trvání pracovního poměru.

Přestávky na kojení během pracovní doby

Zaměstnankyně, která je matkou kojence, má ze zákona nárok na přestávky ke kojení, které se započítávají do pracovní doby. Tyto přestávky jsou plně hrazeny zaměstnavatelem a představují důležitou součást ochrany pracujících matek. Podle zákoníku práce má matka nárok na dvě třicetiminutové přestávky během směny do konce šestého měsíce věku dítěte. Po dovršení šestého měsíce věku dítěte až do konce prvního roku má zaměstnankyně nárok na jednu třicetiminutovou přestávku za směnu.

V případě, že zaměstnankyně pracuje po kratší pracovní dobu, ale alespoň polovinu týdenní pracovní doby, má nárok na jednu přestávku na kojení za směnu. Přestávky na kojení nelze nahradit finanční kompenzací ani je přesunout na jiný pracovní den. Zaměstnavatel je povinen poskytnout matce vhodné prostory pro kojení, které musí splňovat základní hygienické požadavky a zajišťovat dostatečné soukromí.

Během přestávky na kojení může matka opustit pracoviště, přičemž není povinna vykazovat, zda skutečně kojí nebo si odstříkává mateřské mléko. Zaměstnavatel nesmí po matce požadovat, aby si tyto přestávky napracovala, ani jí nesmí bránit v jejich čerpání. Odmítnutí poskytnutí přestávek na kojení ze strany zaměstnavatele může být považováno za diskriminaci a může být předmětem stížnosti na inspektorát práce.

Pro čerpání přestávek na kojení není nutné předkládat lékařské potvrzení o kojení, stačí pouze oznámení zaměstnavateli. Zaměstnavatel by měl s matkou projednat nejvhodnější časové rozvržení přestávek tak, aby vyhovovalo jak potřebám dítěte, tak provozu pracoviště. Přestávky by měly být poskytovány v pravidelných intervalech, ideálně ve stejnou dobu každý den.

V případě směnného provozu nebo nepravidelné pracovní doby má matka nárok na přestávky ke kojení bez ohledu na rozložení pracovní doby. Pokud matka pracuje v noci, její právo na přestávky ke kojení zůstává zachováno. Zaměstnavatel musí zajistit, aby měla možnost tyto přestávky skutečně využít.

Je důležité zmínit, že přestávky na kojení se nezapočítávají do přestávek na jídlo a oddech, které jsou upraveny samostatně. Zatímco běžné přestávky v práci se do pracovní doby nezapočítávají, přestávky na kojení jsou placeným pracovním časem. Zaměstnavatel nesmí krátit mzdu ani plat z důvodu čerpání přestávek na kojení, a to ani v případě úkolové mzdy nebo jiných forem odměňování závislých na výkonu.

Pro matky pracující na částečný úvazek se nárok na přestávky ke kojení poměrně krátí, vždy však musí být zachována minimálně jedna přestávka, pokud pracují alespoň polovinu stanovené týdenní pracovní doby. Toto ustanovení chrání práva matek i při zkrácených pracovních úvazcích, které jsou často využívány právě v období péče o malé děti.

Zákaz výpovědi v ochranné době

Zaměstnavatel nesmí dát výpověď zaměstnankyni v době, kdy je těhotná nebo čerpá mateřskou dovolenou. Toto období je označováno jako ochranná doba, během které je pracovní poměr chráněn zákonem. Ochranná doba se vztahuje také na zaměstnankyně a zaměstnance v době, kdy čerpají rodičovskou dovolenou. Tato ochrana je zakotvena v zákoníku práce a představuje významnou právní záruku pro rodiče pečující o děti.

V případě, že zaměstnavatel dal zaměstnankyni výpověď před začátkem ochranné doby a výpovědní doba by měla uplynout v průběhu ochranné doby, ochranná doba se do výpovědní doby nezapočítává. To znamená, že pracovní poměr skončí teprve uplynutím zbývající části výpovědní doby po skončení ochranné doby, ledaže zaměstnankyně sdělí zaměstnavateli, že na prodloužení pracovního poměru netrvá.

Existují však výjimky z tohoto pravidla. Zákaz výpovědi v ochranné době se nevztahuje na výpověď danou zaměstnankyni z důvodu organizačních změn spočívajících ve zrušení zaměstnavatele nebo jeho části, přemístění zaměstnavatele nebo jeho části, nebo z důvodu, pro který může zaměstnavatel okamžitě zrušit pracovní poměr, pokud nejde o zaměstnankyni na mateřské dovolené nebo zaměstnance v době čerpání rodičovské dovolené do doby, po kterou je žena oprávněna čerpat mateřskou dovolenou.

Zvláštní ochrana se poskytuje těhotným zaměstnankyním také v případě, kdy jsou převáděny na jinou práci, protože podle lékařského posudku nemohou dočasně vykonávat dosavadní práci. V takovém případě je zaměstnavatel povinen převést zaměstnankyni na práci, která je pro ni vhodná a při níž může dosahovat stejného výdělku jako na dosavadní práci. Pokud zaměstnankyně dosahuje při práci, na niž byla převedena, bez svého zavinění nižšího výdělku, poskytuje se jí na vyrovnání tohoto rozdílu vyrovnávací příspěvek podle zvláštních předpisů.

Ochrana před výpovědí se vztahuje i na období, kdy zaměstnankyně čerpá rodičovskou dovolenou do tří let věku dítěte. Tato ochrana je důležitá pro zajištění stability pracovního poměru v době, kdy se rodiče starají o malé děti. Zaměstnavatel musí respektovat tuto ochranu a nemůže jednostranně ukončit pracovní poměr, pokud nejsou splněny zákonné výjimky.

Je důležité zmínit, že ochranná doba se vztahuje pouze na výpověď ze strany zaměstnavatele. Zaměstnankyně může v této době dát výpověď sama, případně může dojít k rozvázání pracovního poměru dohodou mezi zaměstnankyní a zaměstnavatelem. Dohoda o rozvázání pracovního poměru musí být vždy písemná a musí být podepsána oběma stranami. V případě dohody není ochranná doba relevantní a pracovní poměr může skončit i během ní, pokud se na tom obě strany dohodnou.

Úprava pracovní doby pro matky

Zaměstnavatel má podle zákoníku práce povinnost vyhovět žádosti o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, pokud tomu nebrání vážné provozní důvody. Toto pravidlo se vztahuje především na zaměstnankyně pečující o dítě mladší 15 let. Matky s malými dětmi mají také nárok na flexibilnější uspořádání pracovní doby, které jim umožní lépe sladit pracovní a rodinný život.

V případě, že matka pracuje na plný úvazek, má právo požádat o zkrácení pracovní doby nebo o pružnou pracovní dobu. Zaměstnavatel musí této žádosti vyhovět, pokud tomu nebrání závažné provozní důvody. Mezi takové důvody může patřit například nutnost zajištění nepřetržitého provozu nebo specifická povaha práce vyžadující přítomnost zaměstnance v pevně stanovených časech.

Matky samoživitelky mají v tomto ohledu ještě silnější postavení, neboť jejich potřeba flexibilní pracovní doby je obvykle naléhavější. Zákoník práce pamatuje i na situace, kdy matka potřebuje doprovázet dítě k lékaři nebo se starat o nemocné dítě. V těchto případech má nárok na pracovní volno s náhradou mzdy, přičemž toto volno se počítá jako výkon práce.

Další možností je využití práce z domova (home office), pokud to povaha práce umožňuje. I když zákoník práce přímo neukládá zaměstnavateli povinnost home office poskytnout, mnoho zaměstnavatelů tuto možnost matkám nabízí jako benefit. Při práci z domova musí být jasně stanoveny podmínky včetně rozsahu práce, způsobu komunikace a kontroly pracovních výsledků.

Matky s dětmi do 15 let věku mají také přednostní právo při plánování dovolené. Zaměstnavatel by měl při sestavování rozvrhu dovolených přihlížet k jejich potřebám, zejména s ohledem na školní prázdniny a další obdobné situace. Stejně tak mají matky právo odmítnout vyslání na pracovní cestu mimo obvod obce svého pracoviště nebo bydliště, pokud tomu brání péče o dítě.

V případě směnného provozu má zaměstnavatel povinnost přihlížet při zařazování do směn k potřebám zaměstnankyň pečujících o děti. To znamená, že by měl například umožnit matce pracovat pouze v ranních směnách, pokud to provozní podmínky dovolují. Noční práce je u těhotných žen a matek do devátého měsíce po porodu zcela zakázána, pokud o to samy požádají.

Zákon také upravuje přestávky na kojení, které se započítávají do pracovní doby a přísluší za ně náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Matka má nárok na dvě půlhodinové přestávky za směnu do konce šestého měsíce věku dítěte, v následujících třech měsících pak na jednu půlhodinovou přestávku za směnu.

Právo na návrat na původní pozici

Po návratu z mateřské nebo rodičovské dovolené má zaměstnankyně zákonné právo vrátit se na svou původní pracovní pozici. Toto právo je zakotveno v zákoníku práce §47, který jasně stanovuje, že zaměstnavatel musí zařadit zaměstnankyni na její původní práci a pracoviště. Pokud to není možné, protože tato práce odpadla nebo bylo pracoviště zrušeno, musí ji zaměstnavatel zařadit na jinou práci odpovídající její pracovní smlouvě.

V praxi to znamená, že matka má nárok na stejnou pozici, kterou zastávala před nástupem na mateřskou dovolenou, včetně všech pracovních podmínek a benefitů. Zaměstnavatel nemůže jednostranně změnit pracovní podmínky nebo snížit mzdu, pokud k tomu nejsou objektivní důvody nesouvisející s mateřskou či rodičovskou dovolenou. Případná změna pracovního zařazení musí být vždy projednána se zaměstnankyní a musí odpovídat její kvalifikaci a schopnostem.

Je důležité si uvědomit, že toto právo platí i v případě, kdy se matka vrací dříve, než původně plánovala. Zaměstnavatel musí být na tuto situaci připraven a nemůže odmítnout návrat zaměstnankyně s odůvodněním, že její pozice je momentálně obsazena jiným pracovníkem. V případě zástupu za mateřskou dovolenou by měl mít zaměstnavatel se zastupujícím pracovníkem uzavřenou smlouvu na dobu určitou, právě s ohledem na návrat původní zaměstnankyně.

Pokud zaměstnavatel nemůže dostát této povinnosti z organizačních důvodů, musí prokázat, že změna pracovního zařazení je nevyhnutelná a souvisí s objektivními změnami ve společnosti. I v takovém případě však musí nabídnout práci odpovídající pracovní smlouvě a kvalifikaci zaměstnankyně. Nové pracovní zařazení nesmí být diskriminační a nesmí představovat zhoršení pracovních podmínek.

Matky by měly vědět, že v případě porušení tohoto práva ze strany zaměstnavatele se mohou obrátit na inspektorát práce nebo soud. Zákon poskytuje v těchto případech zvýšenou ochranu a zaměstnavatel se vystavuje riziku vysokých pokut a dalších sankcí. Důkazní břemeno v případném sporu leží především na straně zaměstnavatele, který musí prokázat, že jednal v souladu se zákonem a že případné změny v pracovním zařazení byly nevyhnutelné a oprávněné.

Zaměstnankyně by měla svůj návrat do práce oznámit zaměstnavateli s dostatečným předstihem, aby měl čas na přípravu pracovního místa a případné organizační změny. Doporučuje se písemná forma oznámení, která poskytuje jasný důkaz o komunikaci se zaměstnavatelem. V případě nejasností ohledně pracovního zařazení je vhodné vést se zaměstnavatelem otevřený dialog a případné změny řešit vzájemnou dohodou, která bude výhodná pro obě strany.

Matky s dětmi jsou pilířem naší společnosti, a proto si zaslouží zvláštní ochranu v pracovním právu. Jejich role je nezastupitelná a měla by být respektována jak zaměstnavateli, tak celou společností.

Květoslava Hrušková

Příspěvky a dávky pro pracující matky

Pracující matky v České republice mají nárok na různé formy finanční podpory, které jim pomáhají skloubit pracovní a rodinný život. Mezi základní příspěvky patří peněžitá pomoc v mateřství (PPM), kterou mohou čerpat zaměstnankyně, které byly v posledních dvou letech před nástupem na mateřskou dovolenou alespoň 270 dní nemocensky pojištěny. Tato dávka se vyplácí po dobu 28 týdnů, případně 37 týdnů při narození vícerčat.

Po skončení peněžité pomoci v mateřství má matka nárok na rodičovský příspěvek, který může čerpat až do vyčerpání celkové částky 300 000 Kč, případně 450 000 Kč u vícerčat. Výhodou je, že si může zvolit délku a výši měsíčních plateb podle svých potřeb, přičemž maximální doba čerpání je do 4 let věku dítěte. Pracující matky mohou během pobírání rodičovského příspěvku bez omezení pracovat, aniž by o tento příspěvek přišly.

Důležitou podporou je také ošetřovné, na které má pracující matka nárok v případě nemoci dítěte nebo uzavření školského zařízení. Tato dávka činí 60 % redukovaného denního vyměřovacího základu a může být čerpána až po dobu devíti kalendářních dnů, případně až 16 dnů u samoživitelek.

Zaměstnavatelé jsou ze zákona povinni poskytovat matkám s dětmi do 15 let věku zvláštní pracovní podmínky. Mezi tyto podmínky patří možnost požádat o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby. Zaměstnavatel je povinen této žádosti vyhovět, pokud tomu nebrání vážné provozní důvody.

Pro matky samoživitelky existují další podpůrné dávky, jako je přídavek na dítě, který je testovaný na příjem rodiny. Výše přídavku se odvíjí od věku dítěte a příjmu rodiny, přičemž pracující rodiče mají nárok na zvýšenou výměru této dávky. V případě nízkých příjmů mohou matky žádat také o příspěvek na bydlení, který pomáhá pokrýt náklady spojené s bydlením.

Matky pracující na částečný úvazek mají nárok na poměrnou část dovolené a stejné pracovněprávní ochrany jako zaměstnankyně na plný úvazek. Důležité je také zmínit, že během čerpání rodičovské dovolené zůstává pracovní poměr zachován a zaměstnavatel je povinen po jejím skončení zařadit matku na původní práci a pracoviště.

V případě, že se matka vrací do práce dříve, má nárok na přestávky na kojení, které se započítávají do pracovní doby a jsou placené. Na každé dítě do konce prvního roku jeho věku přísluší dvě půlhodinové přestávky, během dalších tří měsíců jedna půlhodinová přestávka denně.

Systém podpory pracujících matek zahrnuje také daňové úlevy, především ve formě slevy na dani na vyživované dítě a daňového zvýhodnění na manžela či manželku s nízkými příjmy. Tyto daňové benefity mohou významně snížit celkovou daňovou povinnost pracující matky.

Práce na částečný úvazek po mateřské

Návrat do zaměstnání po mateřské dovolené představuje pro mnoho žen významný životní krok, který je třeba důkladně promyslet. Podle zákoníku práce má zaměstnavatel povinnost umožnit návrat na původní pracovní pozici, nicméně existuje několik možností, jak tento přechod zpět do pracovního procesu realizovat. Práce na částečný úvazek je jednou z nejžádanějších variant, která umožňuje skloubit péči o dítě s profesním životem.

Zaměstnavatel není ze zákona povinen poskytnout částečný úvazek, ale pokud o něj matka požádá, měl by se její žádostí zabývat. V případě, že tomu nebrání vážné provozní důvody, měl by zaměstnavatel žádosti vyhovět. Zákoník práce v tomto ohledu chrání rodiče pečující o děti do 15 let věku nebo těhotné zaměstnankyně. Při sjednávání částečného úvazku je důležité věnovat pozornost pracovní smlouvě, kde musí být jasně stanovena délka pracovní doby a její rozvržení.

Matky mají také nárok na zvláštní pracovní podmínky. Mezi ně patří například zákaz práce přesčas bez jejich výslovného souhlasu, nebo možnost čerpání pracovního volna na kojení. Zaměstnavatel musí při plánování směn přihlížet k potřebám zaměstnankyň pečujících o děti. To zahrnuje i možnost úpravy pracovní doby tak, aby vyhovovala školnímu nebo předškolnímu režimu dítěte.

Důležitým aspektem je také finanční stránka částečného úvazku. Mzda se poměrně krátí podle sjednané pracovní doby, což ovlivňuje i výši dalších pracovněprávních nároků, jako jsou dovolená nebo nemocenské dávky. Je třeba počítat s tím, že se úměrně sníží i případné bonusy či benefity. Zaměstnankyně na částečný úvazek má však stejná práva jako zaměstnankyně na plný úvazek, včetně nároku na dovolenou či sick days.

Pro matky je také podstatné vědět, že mohou kombinovat částečný úvazek s rodičovským příspěvkem. Výše výdělku přitom nemá vliv na nárok na rodičovský příspěvek, je však nutné zajistit řádnou péči o dítě v době, kdy je matka v zaměstnání. To lze řešit například umístěním dítěte do předškolního zařízení, přičemž u dětí do dvou let je omezena doba pobytu v takovém zařízení na maximálně 92 hodin měsíčně.

Při návratu do zaměstnání má matka také nárok na zaškolení či případné proškolení, pokud došlo během její nepřítomnosti ke změnám v pracovních postupech nebo technologiích. Zaměstnavatel by měl poskytnout dostatečný čas na adaptaci a seznámení se s novými pracovními podmínkami. V případě, že původní pracovní pozice zanikla, musí zaměstnavatel nabídnout jiné pracovní místo odpovídající pracovní smlouvě.

Flexibilní formy práce, jako je práce z domova nebo pružná pracovní doba, mohou být dalším vhodným doplňkem k částečnému úvazku. Tyto možnosti však musí být vždy předmětem dohody mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem a měly by být jasně upraveny v pracovní smlouvě nebo vnitřních předpisech organizace.

Pracovní cesty a přesčasy těhotných žen

Těhotné zaměstnankyně mají v pracovněprávních vztazích zvláštní postavení a ochranu, která je zakotvena v zákoníku práce. Zaměstnavatel nesmí vysílat těhotné zaměstnankyně na pracovní cesty mimo obvod obce svého pracoviště nebo bydliště bez jejich souhlasu. Toto ustanovení je klíčové pro ochranu zdraví těhotné ženy a jejího nenarozeného dítěte, přičemž respektuje její právo svobodně se rozhodnout o případné pracovní cestě.

V případě přesčasové práce je situace ještě přísnější. Těhotné ženy nesmějí být zaměstnávány prací přesčas, a to ani v případě, že by s tím samy souhlasily. Toto omezení platí od okamžiku, kdy zaměstnankyně své těhotenství zaměstnavateli oznámí a doloží těhotenským průkazem nebo lékařským potvrzením. Zaměstnavatel je povinen toto omezení respektovat a nesmí na těhotnou zaměstnankyni vyvíjet žádný nátlak ohledně práce přesčas.

Těhotná zaměstnankyně má také právo požádat o přeložení na jinou práci, pokud podle lékařského posudku její dosavadní práce ohrožuje její těhotenství. Zaměstnavatel je povinen této žádosti vyhovět a převést zaměstnankyni na práci, která je pro ni vhodná a při níž může dosahovat stejného výdělku jako na dosavadní práci. Pokud zaměstnankyně dosahuje bez svého zavinění nižšího výdělku, poskytuje se jí vyrovnávací příspěvek podle předpisů o nemocenském pojištění.

Noční práce je pro těhotné ženy rovněž regulována. Těhotná zaměstnankyně nesmí být zaměstnávána noční prací, pokud o to požádá. Zaměstnavatel je v takovém případě povinen převést ji na denní práci. Toto opatření slouží k ochraně zdraví těhotné ženy a jejího nenarozeného dítěte, jelikož noční práce může být fyzicky i psychicky náročnější.

Zaměstnavatel musí také zajistit, aby těhotná zaměstnankyně nebyla vystavována pracím, které by mohly ohrozit její těhotenství. Mezi takové práce patří například práce s těžkými břemeny, práce ve výškách, práce v prostředí s vysokými teplotami nebo práce s toxickými látkami. V případě, že těhotná zaměstnankyně vykonává takovou práci, musí být neprodleně převedena na jinou, bezpečnou práci.

Pro těhotné zaměstnankyně platí také zvláštní ustanovení ohledně přestávek v práci. Mají nárok na častější a delší přestávky na jídlo a oddech, přičemž tyto přestávky se započítávají do pracovní doby. Zaměstnavatel musí také zajistit vhodné prostory pro odpočinek těhotných zaměstnankyň.

Porušení těchto ustanovení ze strany zaměstnavatele může být považováno za diskriminaci na základě pohlaví a může vést k uložení vysokých pokut ze strany inspektorátu práce. Těhotná zaměstnankyně má v takovém případě právo podat stížnost na inspektorát práce nebo se obrátit na soud s žalobou na ochranu svých práv. Zaměstnavatel nese plnou odpovědnost za dodržování všech zákonných ustanovení týkajících se ochrany těhotných zaměstnankyň.

Noční práce a její omezení

Zaměstnavatel musí věnovat zvláštní pozornost organizaci noční práce, zejména pokud se jedná o zaměstnankyně, které jsou matkami malých dětí. Podle zákoníku práce je noční práce definována jako práce vykonávaná mezi 22. hodinou večerní a 6. hodinou ranní. Pro matky s dětmi do 9 let věku platí specifická ochranná ustanovení, která mají zajistit rovnováhu mezi pracovním a rodinným životem.

Zaměstnavatel nesmí zaměstnávat těhotné zaměstnankyně noční prací a má povinnost vyhovět žádosti zaměstnankyně pečující o dítě mladší než 9 let o přeřazení z noční práce na práci denní. Toto právo je absolutní a zaměstnavatel jej nemůže odmítnout, a to ani z provozních důvodů. Pokud matka pracuje v nepřetržitém provozu, má zaměstnavatel povinnost upravit její pracovní dobu tak, aby noční směny vykonávala pouze s jejím výslovným souhlasem.

V případě, že zaměstnankyně-matka souhlasí s výkonem noční práce, musí zaměstnavatel zajistit odpovídající pracovní podmínky. To zahrnuje například zajištění bezpečné dopravy do zaměstnání a ze zaměstnání, odpovídající osvětlení pracoviště, možnost odpočinku a občerstvení během noční směny. Zaměstnavatel je rovněž povinen zajistit, aby zaměstnankyně pracující v noci absolvovala pravidelnou lékařskou prohlídku, a to nejméně jednou ročně.

Délka směny při noční práci nesmí překročit 8 hodin v rámci 24 hodin po sobě jdoucích. Pokud není možné z provozních důvodů toto omezení dodržet, je zaměstnavatel povinen rozvrhnout stanovenou týdenní pracovní dobu tak, aby průměrná délka směny nepřekročila 8 hodin v období nejdéle 26 týdnů po sobě jdoucích. Při výpočtu průměrné délky směny se vychází z pětidenního pracovního týdne.

Matky samoživitelky mají v kontextu noční práce ještě silnější právní ochranu. Zaměstnavatel musí přihlédnout k jejich potřebám při plánování směn a umožnit jim takové rozvržení pracovní doby, které jim umožní péči o děti. To zahrnuje i možnost odmítnout noční práci bez jakýchkoliv negativních následků pro jejich pracovněprávní vztah.

Zaměstnavatel má také povinnost informovat odborovou organizaci o počtu zaměstnanců pracujících v noci a pravidelně s ní projednávat organizaci noční práce. V případě matek s dětmi musí být tato komunikace ještě intenzivnější a musí zahrnovat i projednání specifických potřeb těchto zaměstnankyň. Porušení ustanovení o noční práci může vést k uložení významných sankcí ze strany inspektorátu práce, přičemž ochrana matek s dětmi je v této oblasti považována za prioritní.

Typ nároku Rozsah Podmínky
Mateřská dovolená 28 týdnů Při porodu jednoho dítěte
Mateřská dovolená u vícerčat 37 týdnů Při porodu dvou a více dětí
Přestávky na kojení 2x30 minut Do konce 1. roku dítěte
Rodičovská dovolená Do 3 let věku dítěte Na žádost zaměstnankyně
Zákaz výpovědi V těhotenství a mateřské Ochranná doba

Publikováno: 11. 07. 2025