Práce v Holandsku bez znalosti jazyka: 10 ověřených pozic

Nejčastější pracovní pozice bez jazykových požadavků

Tak co takhle vyrazit za prací do Nizozemska? I bez znalosti místního jazyka se tam dá skvěle uplatnit. Největší poptávka je momentálně ve skladech a logistických centrech, kde stačí umět pracovat se skenerem a třídit balíky. Kolem Rotterdamu, Amsterdamu nebo Eindhovenu je těchto příležitostí opravdu hodně.

Zajímavou alternativou jsou skleníky - představte si práci mezi tulipány nebo čerstvou zeleninou. Je to sice někdy dřina, ale atmosféra je tam super a kolegové jsou fajn. Navíc se nemusíte bát jazykové bariéry, většinou stačí sledovat, co dělají ostatní.

V potravinářství se taky pořád něco děje. Ať už jde o pekárny, masokombináty nebo zpracování ryb - všude potřebují šikovné ruce. Po pár dnech zaškolení zvládnete práci levou zadní a rutina vám přijde naprosto přirozená.

Co třeba automobilový průmysl? Na montážních linkách je práce jako na běžícím pásu, ale aspoň víte, do čeho jdete. A když se osvědčíte, můžete postupovat výš.

Úklid je taky zajímavá možnost. V hotelech nebo kancelářích je práce celkem v pohodě a vedoucí směn většinou mluví i česky nebo slovensky. Nemusíte se tedy bát, že byste nepochopili, co máte dělat.

Ve stavebnictví se zase cení zlaté české ručičky. Plat je často vyšší než ve skladech, ale musíte počítat s tím, že si občas pořádně máknete.

E-shopy teď frčí víc než kdy jindy. V balících centrech je práce jednoduchá - balíte, třídíte, připravujete zásilky. Systémy jsou tak intuitivní, že je zvládne každý.

A ta nejlepší zpráva? Většinou můžete nastoupit prakticky ihned. Spousta firem nabízí i ubytování a veškeré vybavení dostanete. Díky směnám si navíc můžete přijít na slušné peníze - noční a víkendy se vyplatí!

Sklady a logistická centra v Nizozemsku

Práce v nizozemských skladech? Je to jednodušší, než si myslíte! Pokud hledáte práci v zahraničí a neovládáte nizozemštinu ani angličtinu, logistická centra v Nizozemsku jsou skvělou volbou.

Představte si moderní sklad někde u Rotterdamu - čisté prostředí, nejnovější technologie a spousta lidí z různých koutů světa. Nepotřebujete složitě vysvětlovat, co máte dělat - většinou stačí pár základních gest a jednoduchých anglických slovíček. Vychystáváte zboží, balíte, třídíte - nic složitého.

Co vás určitě potěší? Plat začíná na 11-13 eurech na hodinu, a když si vezmete noční nebo víkendovou směnu, vyděláte ještě víc. K tomu dostanete příspěvek na dopravu, často i pomoc s ubytováním. Není to báječné?

Technologie jsou tu na prvním místě - skenery, automatické třídičky, moderní systémy. Žádné tahání těžkých břemen jako za starých časů. Bezpečnost? Tu berou vážně - dostanete všechny potřebné ochranné pomůcky.

Nejlepší na tom je, že se o vás postarají už od začátku. České agentury mají v Nizozemsku své lidi, kteří vám se vším pomůžou. Zařídí papíry, dovezou vás na místo, najdou ubytování. Prostě komplexní servis!

Pracuje se obvykle na směny, 8-12 hodin denně, celkem 36-40 hodin týdně. Dostanete placenou dovolenou, nemocenskou, prostě všechno, co v Nizozemsku zaměstnancům ze zákona náleží. A když se osvědčíte? Můžete se vypracovat na teamleadera!

Nizozemské firmy teď skladníky přímo hledají - a nabízejí stabilní práci s možností růstu. Chtěli byste se časem v Nizozemsku usadit? Spousta zaměstnavatelů nabízí jazykové kurzy a pomohou vám začlenit se do místní společnosti. Není to skvělý start nového života?

V Holandsku není důležité, jakým jazykem mluvíte, ale jak tvrdě pracujete a co jste ochotni obětovat pro svůj úspěch

Radovan Kovář

Práce ve sklenících a zemědělství

Práce v holandských sklenících je skvělou šancí pro každého, kdo chce vyrazit za prací do zahraničí. Nemusíte umět místní jazyk a přesto můžete začít prakticky ihned. Představte si obrovské prosklené haly plné rajčat, paprik nebo třeba tulipánů - přesně tam byste mohli už brzy pracovat.

Každý den přináší něco nového - jednou sklízíte zralá rajčata, jindy pečujete o rostliny nebo balíte vypěstované produkty pro supermarkety. Je to sice fyzicky náročnější práce, ale zato nepotřebujete žádné speciální vzdělání. Stačí být šikovný, spolehlivý a umět fungovat v týmu.

Hlavní sezóna běží od března do listopadu, kdy je práce jak na běžícím pásu. Ale nebojte, velké skleníkové komplexy jedou naplno celý rok. A co je super - většina farem nabízí i ubytování. Nemusíte tedy řešit, kde složíte hlavu.

Za týden odpracujete běžně 38-45 hodin, ale kdo chce, může si přivydělat přesčasy. Začíná se na minimální mzdě, ale s rostoucí zkušeností jdou peníze nahoru. Šikovní pracovníci dostávají navíc různé bonusy.

Nejjednodušší cesta vede přes ověřené pracovní agentury, které vám zařídí úplně všechno - od dopravy přes papírování až po ubytování. Je to jako když vám někdo podá pomocnou ruku a provede vás celým procesem.

Mnoho lidí začíná právě ve sklenících a postupně se vypracuje výš. Časem se naučíte základy jazyka, poznáte spoustu nových lidí z celé Evropy a získáte cenné zkušenosti. Holanďané jsou na zahraniční pracovníky zvyklí a vytváří příjemné prostředí, kde se budete cítit jako doma.

Balení a třídění zboží v továrnách

Balení a třídění zboží v nizozemských továrnách je skvělá šance pro každého, kdo nemluví nizozemsky ani anglicky. Představte si práci, kde se nemusíte stresovat složitou komunikací - stačí pár základních pokynů a můžete začít.

V moderních halách to vypadá jako dobře namazaný stroj. Poloautomatické linky bzučí svým vlastním rytmem a každý člen týmu přesně ví, co má dělat. Někdo kontroluje kvalitu, další balí, jiný lepí etikety - všechno do sebe perfektně zapadá.

S nástupním platem 11,50 EUR na hodinu si přijdete na slušné peníze, a když přidáte noční příplatky nebo víkendové směny, částka ještě naroste. A co je super? Dostanete pracovní oblečení, bezpečnostní vybavení a někdy i odvoz do práce.

Nemusíte se bát jazykové bariéry - většinou si vystačíte s gesty a základními pokyny. Je to jako velká mezinárodní rodina, potkáte tu lidi z celého světa. Když něco nepochopíte, vždycky se najde někdo, kdo pomůže s překladem.

V Nizozemsku berou práva zaměstnanců vážně. Máte nárok na dovolenou, nemocenskou a spoustu dalších výhod. A když ukážete, co ve vás je? Třeba se vypracujete na vedoucího směny!

Pracovní agentury vám se vším pomohou - od papírování přes bydlení až po zdravotní pojištění. Některé firmy nabízí i kurzy nizozemštiny zdarma. To se hodí, když se chcete v zemi usadit natrvalo.

Standardní pracovní týden má 38-40 hodin, ale v sezóně můžete přidat přesčasy a vydělat si víc. Skvělé je, že můžete přijet i s partnerem nebo kamarády - firmy často hledají více lidí najednou. Společně zvládnete začátky v nové zemi mnohem lépe.

Úklidové práce a pomocné pozice

Život v Holandsku může být skvělým startem i bez znalosti nizozemštiny! Nejrychlejší cestou, jak se tady uchytit, jsou úklidové práce a pomocné pozice. Víte, že spousta lidí takhle začínala a dnes mají skvělou kariéru?

Ráno hotely a kanceláře, večer průmyslové objekty - práci si můžete vybrat podle toho, jak vám to sedne. Za hodinu si vyděláte 11 až 15 eur, a když se nebojíte nočních směn, dostanete ještě víc. Většina firem vám dá pracovní oblečení i čisticí prostředky, některé dokonce zajistí i dopravu.

Ve skladech, výrobě nebo údržbě se taky neztratíte. Nikdo po vás nechce předchozí zkušenosti - všechno vás naučí přímo na místě. Směny jsou pravidelné, takže si můžete perfektně naplánovat svůj čas.

Spolehlivé pracovní agentury vám se vším pomůžou - od papírování až po střechu nad hlavou. Stačí mít občanku nebo pas a můžete vyrazit - jako občan EU nepotřebujete žádné speciální povolení.

Bydlení? Většinou budete sdílet dům s dalšími pracovníky. Za 300-400 eur měsíčně máte kde složit hlavu, a částka se vám strhává rovnou z výplaty. Týdenní zálohy na výplatu vám pomůžou lépe vyjít s penězi.

Tohle není jen přechodná práce - může to být start vaší kariéry. Znám spoustu lidí, co začínali s hadrem v ruce a dnes vedou celé týmy. Postupně se naučíte jazyk, poznáte místní zvyky a otevřou se vám nové možnosti.

Na pracovišti potkáte lidi z celého světa. Tahle multikulturní atmosféra je něco, co vás může hodně obohatit. Firmy to dobře vědí a často organizují různé teambuildingy a společné akce, kde se všichni lépe poznají.

Pracovní agentury zprostředkující práci cizincům

Holandsko láká čím dál víc Čechů za prací - a není divu. Platy jsou tam několikanásobně vyšší než u nás a člověk nepotřebuje umět složitě nizozemsky ani anglicky. Stačí se obrátit na správnou pracovní agenturu a můžete vyrazit třeba hned příští měsíc.

Co vlastně takové agentury nabízí? Prakticky kompletní servis. Postarají se o vaše papíry, seženou vám bydlení, zajistí dopravu do práce a především - najdou vám flek, který zvládnete i bez znalosti jazyka. Nejčastěji jde o práci ve skladech, továrnách nebo třeba v zemědělství.

Je super, že v agenturách většinou narazíte na české koordinátory. Ti vám pomůžou, když něčemu nerozumíte nebo potřebujete něco vyřešit. Než ale s nějakou agenturou podepíšete smlouvu, pořádně si ji proklepněte. Musí mít povolení k činnosti jak u nás, tak v Holandsku. Nebojte se zeptat na reference nebo kontakty na lidi, co už přes ně v Holandsku pracovali.

Pracovní podmínky? Ty jsou v Nizozemsku fakt dobré. Za standardní 40hodinový týden si vyděláte mnohem víc než doma. Navíc můžete brát přesčasy, které jsou skvěle placené. Bydlet budete většinou s dalšími Čechy v bytech nebo ubytovnách - nájem se strhává rovnou z výplaty.

Do práce vás obvykle vozí firemní mikrobusy, nebo si můžete půjčit kolo - to je v Holandsku naprostá klasika. Před odjezdem si ale dejte pozor, ať máte černé na bílém všechny podmínky - kolik přesně zaplatíte za bydlení, dopravu a další věci.

Dobré agentury vás taky proškolí ohledně bezpečnosti práce a základních pracovních postupů, všechno s českým překladem. Některé nabízí i základy nizozemštiny, což se může zatraceně hodit.

Hlavní je být flexibilní a dobře komunikovat. Když budete spolehliví a dodržíte, co slíbíte, můžete si v Holandsku vydělat zajímavé peníze. A kdo ví - třeba se vám tam zalíbí natolik, že zůstanete déle než jen pár měsíců.

Průměrné mzdy a pracovní podmínky

V Nizozemsku se platy pro pracovníky bez znalosti místního jazyka pohybují kolem 11,50 až 15 eur za hodinu. Když začnete třeba ve skladu, dostanete na začátek asi 12 eur, a pokud budete makat v noci, přihodí vám k tomu ještě pěkných 25% navíc. A co je super - po pár měsících vám většinou přidají.

Pracovní podmínky? Ty jsou v Holandsku fakt na úrovni. Máte spoustu výhod a ochranu jako nikde jinde. Makáte 36-40 hodin týdně a za přesčasy vám dají minimálně o čtvrtinu víc. Na dovolenou můžete vyrazit klidně na 25-30 dní v roce. A zdravotní pojištění? To vám z části zaplatí zaměstnavatel.

V potravinářství, třeba v balírnách, berete okolo 13 eur na hodinu. Spousta cizinců tam dělá a nizozemštinu vůbec nepotřebujete. Když se vrhnete na zemědělství, hlavně během sezóny, můžete si přijít až na 15 eur za hodinu.

S bydlením si nemusíte lámat hlavu - firma vám většinou pomůže. Platíte tak 350-500 eur měsíčně, podle toho, kde a jak bydlíte. Do práce vás dovezou firemním busem, nebo vám proplatí cestu. Někde vám dokonce půjčí kolo - to je v Nizozemsku totální klasika.

Jasně, bez jazyka to máte s kariérou trochu těžší, ale hodně firem nabízí jazykové kurzy. V práci se často dommluvíte anglicky, hlavně v těch větších firmách a skladech.

Většinou nastoupíte přes agenturu, která za vás vyřídí všechny papíry. První smlouvu dostanete na pár měsíců, a když se osvědčíte, můžete získat dlouhodobější kontrakt. Některým se povede urvat i smlouvu na neurčito.

Ubytování a doprava do zaměstnání

Bydlení v Nizozemsku? To je kapitola sama pro sebe! Většina z nás začíná ve sdílených domech, které nám zařídí pracovní agentura. Představte si to jako takový start do nového života - pokoj pro dva nebo tři, společná kuchyňka a koupelna. Za měsíc to vyjde na 350 až 450 euro i s energiemi a internetem, což vám rovnou strhnou z výplaty.

Říká se dvakrát měř, jednou řež - a to platí i tady. Každá agentura má jiné standardy ubytování. Někde máte luxus jako v hotelu, jinde je to spíš jako na vysokoškolských kolejích. Proto se vyplatí poptat se lidí, kteří už tam byli.

Do práce vás většinou hodí firemním minibusem. Je to pohoda - nemusíte řešit jízdní řády ani cestu pěšky za tmy. Jasně, není to zadarmo, tak 5-7 euro denně, ale zase máte jistotu, že dorazíte včas a v suchu.

Kolo je v Nizozemsku král! Spousta agentur vám ho půjčí za pár drobných, a věřte mi - není nic lepšího než se prohánět po těch perfektních cyklostezkách. Když bydlíte dál, můžete zkusit autobus nebo vlak, ale to už trochu provětrá peněženku.

Některé agentury nabízí balíček všechno v jednom - bydlení, doprava, a dokonce i pomoc s papíry. Pro nováčky je to jako záchranné lano - nemusíte se stresovat s hledáním všeho možného sami.

Až se v Nizozemsku trochu zabydlíte a poznáte, jak to tam chodí, můžete se poohlédnout po vlastním. Je to větší investice, ale dlouhodobě se to může vyplatit. Nebojte se, agentury většinou rády poradí i s tímhle krokem.

Potřebné dokumenty pro práci v Nizozemsku

Chystáte se za prací do Nizozemska? Pojďme si projít, co všechno budete doopravdy potřebovat.

Bez občanky nebo pasu ani ránu - musí platit po celou dobu vašeho pobytu. A nezapomeňte si vyřídit evropský průkaz zdravotního pojištění, bez něj by vám mohlo být ouvej.

Než se pustíte do práce, čeká vás první velká výzva - získání BSN čísla. Je to takové nizozemské rodné číslo a bez něj se tam nikam nepohnete. Na místní radnici vás přivítají s úsměvem, ale bez potvrzení o bydlení vám ho nedají.

I když třeba neumíte nizozemsky, životopis v angličtině je základ. Jasně, možná budete jen skládat krabice, ale i tak ho chtějí vidět. A když máte nějaké diplomy nebo certifikáty z minulé práce, nechte si je přeložit - může se to hodit.

Plánujete zůstat déle než čtyři měsíce? Tak to se vám nevyhne registrace k pobytu. Potřebujete pracovní smlouvu, doklad o bydlení a výpis z účtu. Když jdete přes agenturu, většinou vám s papírováním pomůžou, ale je dobré vědět, co všechno budete potřebovat.

S daněmi si nemusíte lámat hlavu - dostanete formuláře na daňové úlevy a s vyplněním většinou pomůže zaměstnavatel nebo agentura. Jsou v tom zběhlí a vědí, jak vám ušetřit co nejvíc.

Pojištění odpovědnosti zní možná strašidelně, ale je to normálka - v Nizozemsku ho má každý. A když budete pracovat ve skladu, připravte se na certifikát VCA. Zní to složitě, ale není - prostě bezpečnost práce po nizozemsku.

Nakonec si budete muset zařídit účet v bance. BSN číslo, adresa, pracovní smlouva a jste za vodou. Všechny dokumenty si naskenujte - Nizozemci milují, když je všechno digitální a po ruce.

Životní náklady v nizozemských městech

Život v Nizozemsku není vůbec levný, zvlášť když se rozhodnete pro velká města jako Amsterdam, Rotterdam nebo Haag. Co vás tam vlastně čeká? No, představte si, že přijedete bez znalosti nizozemštiny - v Amsterdamu vás jednopokojový byt vyjde klidně na 1500 až 2000 eur měsíčně. To už je pořádná palba, co? Naštěstí menší města jako Tilburg nebo Eindhoven jsou přívětivější k peněžence.

Spousta lidí to na začátku řeší spolubydlením. Je to fakt chytrý tah - nejen že ušetříte, ale ještě poznáte nové lidi. Firmy, co berou zahraniční pracovníky, často nabízí ubytování v sdílených domech. Za 350-500 eur měsíčně máte střechu nad hlavou, což není vůbec špatné.

Jídlo vás vyjde zhruba na tři až čtyři stovky eur měsíčně, když budete rozumně hospodařit. S dopravou je to trochu složitější - měsíční jízdenka vás vyjde na stovku až sto padesát eur. Proto tady všichni jezdí na kole! A nezapomeňte na povinné zdravotní pojištění - to ukousne dalších 100-120 eur měsíčně z rozpočtu.

Bez nizozemštiny seženete práci hlavně ve skladech, zemědělství nebo potravinářství. Na výplatní pásce uvidíte aspoň 1800 eur hrubého, a když si vezmete noční nebo víkendy, může to být i víc. Po zaplacení všeho potřebného vám může zbýt 400-600 eur měsíčně na úspory.

Pro začátek jsou super menší města jako Almere, Lelystad nebo Venlo. Je tam spousta práce v logistice a život je tam levnější. Plus najdete spoustu krajanů, kteří vám pomůžou se zorientovat.

I když nizozemštinu nepotřebujete hned, určitě stojí za to se ji začít učit. Za 300-500 eur za semestr se můžete přihlásit do kurzů, které města dotují. S jazykem se vám později otevřou dveře k lepším pozicím.

Na rozjezd si připravte aspoň dva až dva a půl tisíce eur. To pokryje první nájem, kauci a základní věci do začátku. Některé agentury nabízí zálohy na výplatu, ale pozor na podmínky - ne všechno, co se třpytí, je zlato.

Kritérium Práce v Holandsku bez jazyka
Typické pozice Skladník, Balič, Operátor výroby
Průměrná mzda 11-15 EUR/hodina
Požadovaný jazyk Čeština nebo slovenština
Ubytování Zajištěno agenturou
Doprava do práce Firemní transport
Délka směn 8-12 hodin
Typ smlouvy DPP nebo HPP
Zdravotní pojištění Zajištěno zaměstnavatelem

Publikováno: 11. 07. 2025